Top News – AKU amniston gjobat / KLSH-Janë falur mbi 3 mln lekë masa administrative
25/10/2021 13:45

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit merr atributet e Presidentit, i cili u bën "amnisti" të dënuarve ndërsa AKU nën drejtimin e Arben Skënderit bën "amnisti" në faljen e gjobave të bizneseve për shkelje të konstatuara që lidhen me sigurinë ushqimore. Në raportin e KLSH të siguruar nga gazeta “Shqip” shihen abuzimet e bëra dhe falja që po i bën bizneseve të gjobitur drejtuesi i këtij institucioni Arben Skënderi. Në një vendim të qeverisë thuhej se të paktën gjobat me vlerë mbi 300 mijë lekë, do të shqyrtoheshin nga një komision i lartë pranë Ministrisë së Bujqësisë dhe Ushqimit. Por AKU në vend që të dorëzonte dosjet tek ky komision ministror, i ka marrë në shqyrtim gjobat dhe i ka falur me shpejtësi. Në raport shkruhet se “nga auditimi i praktikave të shqyrtimit të ankesave nga Komisioni përkatës pranë DPAKU, është konstatuar se në 3 raste për subjekte janë shfuqizuar gjobat e vendosura nga inspektorët në Tiranë me vlerë 1,300,000 lekë, 700,000 lekë, dhe 1,150,000 lekë). KLSH i kërkon AKU-së që këto para të kthehen në arkën e shtetit, pasi nga auditimi rezulton që vendimet këtij komisioni janë tw pavlefshme. “Drejtoria Rajonale e AKU Tiranë në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të AKU, të përcjellin pranë zyrave të përmbarimit, vendimet e mësipërme të Gjykatës, me qëllim vënien në ekzekutim dhe arkëtimin e gjobave në vlerën 3,150,000 lekë”, thuhet në raportin e KLSH-së. sipas KLSH-së Këto veprime bien në kundërshtim me përcaktimet ligjore të Ligjit “Për gjykatat administrative dhe gjykimin e mosmarrëveshjeve administrative”.

Top News- Një nga dy vrasësit e biznesmenit…!/ Lirohet nga burgu, fajin e merr i vëllai
07/12 16:20
Top News- Afganët ‘i japin’ çmimin Ramës/ Nderohet në SHBA për strehimin e tyre
07/12 16:12
Top Channel/Pas miratimit të ligjit për kriptovalutat, në Shqipëri bëhen gati rregulloret për…
07/12 15:56
Top Channel/ Qeveria e re gjermane! Kancelari Sholz paraqet kabinetin e tij në parlamentin gjerman
07/12 15:49
Top Channel/Prishtina në dorë të LDK-së, betohet Përparim Rama!
07/12 15:47
Top News-Debate për komedinë ‘Prefekti’/Tërhiqet teatri, shfaqja nuk do të jepet më
07/12 15:47
Top Channel/Hillary Clinton i jep çmim Ramës!Vlerësim për strehimin e refugjatëve afganë në Shqipëri
07/12 15:44
Top Channel/ “Vëllain e vranë”, reagojnë familjarët e Adem Rusit, u vetëvar në furgonin e policisë?
07/12 15:42
Top Channel/ Veliaj tregon buxhetin për të rinjtë! Bashkia nis dëgjesat për projektet dhe investimet
07/12 15:30
Top Channel/ Ndryshon buxheti në fund të vitit! Jepen para për shpërblimin e pensionistëve dhe…
07/12 15:27
Top Channel/ Vjosa arrin maksimumin/ Rritja e nivelit të ujit për shkak të baticës dhe erës detare
07/12 15:23
Top Channel/ Dëbora zbardh juglindjen/ Rrugët nacionale janë të gjitha të hapura
07/12 15:20
Top News- Meta, ‘i përjashtuar’ nga SHBA?!/ Pse zyrtari i lartë amerikan nuk takon Presidentin?!
07/12 15:16
Top Channel/ Kujdes! Ka gurë në rrugë/ Problemet në rrugët që lidhin Elbasanin me qytetet e tjera
07/12 15:11
Top News- Arrestohet pas 6 muajve në kërkim / Kush është Ushtar Stani që akuzohet për vrasje
07/12 15:11
Top Channel/ Makina del nga rruga, vdes 20 vjeçari. Aksidenti ndodhi në mesnatë, por u zbulua sot
07/12 15:10
Top News- Audi përplaset me murin rrethues/ Shoferi humb jetën, shkak shpejtësia e madhe
07/12 15:10
Top Channel/ “Iu hapi dyert afganëve”, Clinton nderon me çmimin “Inovator i Nderuar Global” Ramën
07/12 15:08
Top Channel/“Sekretares Klinton i duhet ndihma jote!” Rama zbardh bisedën me një zyrtar për afganët
07/12 15:07
Top Channel/ Presidenti vendos sot për zgjedhjet! Do dekretojë zgjedhjet e reja? Flet në orën 17:00
07/12 15:03