Top News – 8 mijë trupa amerikane/ Do të zbarkojnë në Shqipëri në 2021
28/10/2020 14:40

Shqipëria do të presë vitin e ardhshëm plot 8 mijë trupa amerikanë në kuadër të një stërvitjeje të përbashkët dhe që do dislokohen në disa reparte të ndryshme të vendit. Lajmin e ka bërë publik vetë ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në fjalën që ka mbajtur në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, ku ka paraqitur buxhetin për vitin e ardhshëm. Ministrja nuk e dha kohën se kur do të zhvillohet kjo stërvitje, por u shpreh se ishte stërvitja më e madhe që kishte kryer ndonjëherë. Sakaq Defender 2020 e parashikuar për në muajin mars 2020 në pjesën e Europës Lindore dhe Qendrore u anulua për shkak të shpërthimit të Covid-19. Ndërkohë, trupat shqiptare do të vijojnë misionet jashtë vendit; në Afganistan, Bosnje-Hercegovinë, në misionin KFOR të NATO-s në Kosovë; në operacionin ushtarak të NATO në Letoni, në Sudan, Irak, por edhe në Ngushticen e Hormuzit në kufi me Iranin në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 21:00
Top News – Një vit nga tërmeti…! 50 sekondat mes jetës dhe vdekjes
25/11 20:52
Top News – 11 mjekë në Shqipëri/ Viktimat e koronavirusit në 9 muaj
25/11 20:49
Ilaçet më rimbursim. Caktohen depot/ Udhëzimi problematik që shmang konkurencën në treg
25/11 19:49
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i fortë sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 19:46
Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave e Vajzave/ Godina e Presidencës portokalli
25/11 19:43
Shkollat do kalojnë online/ Manastirliu: Nga 1 dhjetori mësim i alternuar
25/11 19:27
“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET
25/11 19:25
Top News – Meta aspak modest! ‘Fitorja ime, reforma në drejtësi’
25/11 18:49
Top News – I ‘tmerrshmi’ i Beratit/ OFL për vrasësin e dënuar në Itali
25/11 18:48
Top News – Elbasan, sherr me armë/ Një nga autorët kapet në spital
25/11 18:47
Top News – Bien shifrat e covid/ 8 humbje jete, 644 raste në 24 orë
25/11 18:06
Top News – OFL… drejt fundit! Shumë kërkesa e pak vendime në SPAK
25/11 18:04
Top News – Covid 19, masat e reja/ Për shkollat dhe skenari online
25/11 18:02
Top News – Buxheti i vitit 2021/ Bashkia e Tiranës nis dëgjesat
25/11 17:08
Top News – Mjekët për pandeminë/ Të vihen në punë spitalet rajonale
25/11 16:04
A duhet lejuar eutanazia? Diskutimi i forte sot në emisionin “Shqipëria Live”
25/11 15:35
Në Laç do ndërtohen 800 apartamente/ Rama inspekton përfundimet për ndërtimin e shkollës së re
25/11 15:28
Kullat e dhëndrit të Berishës/ U zhduk kompleksi Partizani për të ndërtuar pallate
25/11 15:21
Hetim, kush punoi me dosjet e UÇK/ Firmosin 18 deputetë socialistë për komisionin e posaçëm
25/11 15:17