Top News – 37 vite burg për grupin e trafikantëve/ Gjykata e posaçme jep vendimin për Habilajt
18/05/2021 20:48

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar Spak ka shpallur vendimin për 4 pjesëtarët e grupit të Habilajve që akuzohen për trafik ndërkombëtar të narkotikëve. Vendimi i gjykatës merret plot katër vjet nga goditja që iu bë grupit të hashashit, që trafikonte drgë nga Shqipëria në Italui. Moisi Habilaj, I cili në përgjimet telefonike të hetimit e prezantonte veten si kushëriri i ish ministrit të brendshëm Saimir Tahiri, u shpall fajtor dhe u dënua me 10 vite burgim. Ai mundi t’i largohej vëzhgimit të policisë në Itali, ku ishte në arrest shtëpi dhe aktualisht nuk dihet gjë për vendndodhjen e tij. Habilaj përfitoi nga gjykimi i shkurtuar pas një kërkese që dorëzoi përmes avokatit nga vendi i paditur ku vijon të qëndrojë, kërkesë kjo e aprovuar që i solli zbutje të dënimit nga 15 vite burgim në 10 të tilla. Të dënuarit e tjerë nga gjykata janë Nezar Seiti, që gjatë hetimeve ju dorëzua Italisë, Fatmir Minaj dhe Meridian Sulaj të cilëve drejtësia ju dha secilit dënimin me nga 9 vite burgim. Grupi i Moisi Habilajt u shbëpbë në vitin 2017, ndërsa në Itali u arrestuan edhe shtetas italianë që u identifikuan nga përgjimet intensive që tregonin se si organizohej ky aktivitet. Pjesë e dosjes hetimore ishte më herët edhe ish ministri i brendshëmSaimir Tahiri, ish drejtori i policisë së Vlorës Jaeld Çela dhe dy ish zyrtarët në arrati tanimë Sokol Bode dhe Gjergj Kohila, dosja e të cilëve u veçua në disa episode. Ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish drejtori Jaeld Çela presin hapjen e procesit në Gjykatën e Lartë, pasi Gjykata e Apelit i dënoi me shërbim prove për akuzën e shpërdorimit të detyrës.

Top Channel/ Sot dielli “armiku” më i madh, Elbasani ndër qytetet më të nxehta
23/06 12:49
Top Channel/ Rrëzohen kërkesat e qeverisë, Kushtetuesja shqyrton legjitimitetin e zgjedhjeve lokale
23/06 12:48
Top Channel/ Shqipëria digjet, pluhur nga Afrika dhe lagështi në ajër nga Mesdheu
23/06 12:48
Top Channel/ Për’puthen, audicione në Berat/ Të rinj e të moshuar interes për emisionin
23/06 12:39
Top Channel/ Greqia e zemëruar me Zaev/ Reagime përse nuk shkruajti “e Veriut” në postim
23/06 12:35
Top Channel/Pasojat e regjistrimit online/CRCA Shqipëri: 3600 fëmijë rrezikojnë të mbeten pa shkollë
23/06 12:23
Top Channel/ Si mund ta përballojnë shqiptarët të nxehtin? Përgjigja epike e Selami Jenisherit
23/06 11:53
Top News – Vendgrumbullim ilegal për plehrat/ Kavajë, zbulohet nga mediat, jo nga bashkia
23/06 11:13
Top Channel/ Tym i zi dhe flakë, makina shkrumbohet totalisht tek Casa Italia
23/06 10:26
Top Channel/ Shoferi humbet kontrollin, makina përfundon në pikën e karburantit, dy të plagosur
23/06 09:54
Top News – Në emër të fqinjësisë së mirë apo…! Shqipëria e ndëshkuar nga Maqedonia e veriut
22/06 21:16
Top News – Paga e ulët, por çmime të larta/ Eurostat nxjerr të dhënat për ekonominë
22/06 21:11
Top News – Relatori për çështjen ‘Meta’/ Shkarkimi në dorën e gjykatësit përparim kalo
22/06 20:30
Top News – Hajduti në njësinë policore Enfast/ Nënkomisar Çaushi grabiti paratë e sekuestruara
22/06 20:28
Top News – Para nën dorë për të zgjidhur hallin/ Korrupsioni, alarmi i radhës i bankës botërore
22/06 20:27
Top News – Skenari që nuk duhet të ndodhte! Incident me pronares së hotelit dhe pushuesve
22/06 20:26
Top News – As këtë herë nuk ka negociata! Fajtor jo Shqipëria, por Maqedonia e veriut
22/06 20:25
Top Channel/Sulmi me armë në Sarandë/Filmohet momenti atentatit kundër pronarit të lokalit të njohur
22/06 20:05
Top Channel/ Brohorima për konkurrentët/ Qytetarët e Beratit rrethojnë të entuziazmuar furgonin
22/06 20:01
Top Channel/ Po vjen vapa. Kujdes zemrën! Mjekët: Të sëmurët mos dalin jashtë, qëndroni freskët
22/06 19:51