Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01/2021 12:10

Më shumë se dy milionë raste koronavirusi janë regjistruar zyrtarisht në gjermani që nga fillimi i pandemisë dhe 1113 janë viktimat e 24 orëve të shkuara. Kancelarja angela merkel, kërkon izolim më të rreptë për shkak të përhapjes të variantit të ri britanik të virusit, më infektues dhe ka thirrur më shpejt nga sa ishte planifikuar një takim me liderët e 16 landeve të gjermanisë, që tani do të mbahet javën e ardhshme. Nga e hëna, bavaria ndërkohë do ti kërkojë njerëzve të mbajnë maska mbrojtëse më efikase, me filtra, në dyqane dhe transport publik dhe kjo mundësi po shqyrtohet për tu aplikuar edhe në shkallë kombëtare. Portugalia ndërkohë, nga mesnata ka hyrë në një izolim të pjesshëm që do të zgjasë deri më 30 janar. Njerëzit janë këshilluar të qëndrojnë në shtëpi por shkollat do të qëndrojnë të hapura e po ashtu edhe dyqanet e domosdoshme. Në hungari, kryeministri Viktor Orban është i gatshëm të fillojë përdorimin e vaksinës anti kovid të kinës dhe shpreson që autoriteti kombëtar i ilaceve të marrë një venmdim të shpejtë për miratimin e saj. Asnjë vend tjetër i BE nuk e ka pranuar ende vaksinën kineze. Spanja ndërkohë ka regjistruar një rritje të madhe të infektimeve me rreth 19 mijë të sëmurë me covid në spitale. Por vaksinimi po përshpejtohet dhe më shumë se 94 mijë vetë e morën injeksionin vetëm të enjten.

Top News – Biden, paqe për Afganistanin/ ‘Është koha të përfundojë lufta e gjatë amerikane
15/04 02:00
Top News – Plas sherri në avion/ Pasagjeri tërheq zvarrë dhe kap gruan për flokësh
15/04 01:58
Top News – Milionat e hedhura në fushatë/ Faturë e kripur nga partitë dhe kandidatët
14/04 21:57
Top News – Përsëri larg syve të publikut/ Putin merr dozën e dytë të vaksinës
14/04 21:56
Top News – OBSH paralajmëron/ Fundi i pandemisë së koronavirusit është i largët
14/04 21:55
Top Channel/ Robotët përfshihen në grupet e ushtrisë Franceze gjatë manovrave në akademinë Saint-Cyr
14/04 21:44
Top Channel/ Pamje ajrore të burgut në Karolinëi ku vdiq super-mashtruesi amerikan Bernie Madoff
14/04 21:43
Top Channel/ Shkatërrim masiv në qytetin Damasak në Nigeri, pas sulmit të dhjetra militantëve
14/04 21:42
Top Channel/ Iranianët luten në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit – Pa koment
14/04 21:41
Top Channel/ Manovra të frikshme detare të Rusisë në Detin e Zi, pas rritjes së tensioneve
14/04 21:14
Top Channel/ Tokio ndez dritat e qytetit për të shënuar 100 ditë drejt hapjes së Lojërave Olimpike
14/04 21:13
Top Channel/ Koreja e Jugut prezanton avionin gjuajtës anti-radar KF-X të prodhuar në vend
14/04 21:12
Top News – Presidentja e Komisionit Europian/ Përshpejtohet ardhja e 50 milionë vaksinave Pfizer
14/04 20:34
Top News – Indianët nuk ‘pyesin’ për virus/ Festivali infekton me covid 19 mijëra pjesmarrës
14/04 20:29
Top News – Shokuese dhe makabre në Kinë/ Vritet djali, për tu shkëmbyer me një trup tjetër
14/04 20:21
Top News – ‘Inteligjenca Amerikane’/ Paralajmëron rreziqet nga kina, ‘po sfidon SHBA’
14/04 20:20
Top News – Të parët në botë/ Danimarka ‘hedh poshtë’ vaksinën AstraZeneca
14/04 20:14
Top Channel/ Danimarka e vulos përfundimisht, nuk do ta përdorë AstraZeneca-n!
14/04 20:05
Top Channel/ Simptomat e reja të covid/ Më pak temperaturë dhe kollë, por më shumë të përziera
14/04 20:02
Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04 16:20