Top News – 18 plumba mbi Demir Backën / 15 të shoqëruar, ende asnjë e dhënë për autorët
25/10/2021 12:21

Tre plumba ne zonen e qafes dhe kokes dhe rreth 15 te tjere ne kraharor i kane marre jeten 57 vjecarit Demir Backa në atentatin e së shtunes ne mbremje ne Fier. Policia e Fierit ka shoqeruar deri tani 15 persona, të cilet janë marrë në pyetje mbi ngjarjen, pasi kanë qenë dëshmitarë në vendin e ngjares. Policia ende nuk ka dhënë ansjë detaj në lidhe me hetimet që po kryhen apo se cilët persona u morën në pyetje. Ndërkohë mjeti i djegur i autorëve të vrasjes se 57 vjeçarit është dërguar në komisariatin e policisë se Fierit. Policia vazhdon hetimet per identifikimin dhe kapjen e autoreve te vrasjes se Demir Backes pasi ngjarje mbetet ende pa autor. Edhe pse pistat e hetimit janë të shumta, grupi hetimir ende nuk kanë dalë në një konkluzion përfundimtar në lidhje me këtë atentat të tipit mafioz. Mësohet se një prej pistave të hetimit është konflikti i biznesmenit Backa me një biznesmen nga Tirana, ku ky I fundit ka ngacmuar pak kohë më parë mbesën e viktimës. Pista tjetër lidhet me vrasjen e vëllait së viktimës në vitin 1997, Medi Backa. Një tjetër pistë është përfshirja e viktimës në një konflikt për tokën me banorët e zonës në bregdetin e Darzezës. 57 vjecari u ekzektua me breshëri kallashnikovi në makinën e tij të parkuar në një rrethrrotullim vetëm pak metra larg postbllokut të policisë në Fier. Backa mori plagë të rënda dhe humbi jetën në spital. Atentatorët të cilët ishin me një mjet tip Mercedes Benz me targa të Koosvës u larguan menjëherë nga venngjarja dhe mjeti I tyre u gjet larg vendit të krimit, konkretisht pranë Spitalit Memorial në Fier. Në makinë u gjetën një arme zjarri kallashnikov dhe një pistolete që dyshohet se janë përdorur në krim.

Top News-Qeni zbulon shqiptarin trafikant/19 pako kokainë me vlerë 1.5 milionë euro
02/12 23:22
Top News-‘Zonja e drogës’ kapet në Itali/ Vajza nga Shqipëria, lidhje me politikën
02/12 21:14
Top News-Dasmë në shtëpinë e Big Brother Vip/Kush është çifti? Për ta këndoi Irini Qirjako
02/12 20:30
Top News – Hakmarrja e Kosovës pas vendimit serb/ Beogradi u ndaloi hyrjen 4 ministrave shqiptarë
02/12 20:06
Top Channel/ Erozioni shkatërron tokat/ Shkodër, lumi Drin merr para edhe tokat bujqësore
02/12 19:47
Top Channel/ Urdhri i ministres së Arsimit: Mësuesit e dënuar, jo më në shkolla!
02/12 19:46
Top Channel/ Përse burrat rrahin gratë? Gjyqtarja tregon arsyet e dhunës në familje
02/12 19:45
Top Channel/ Të dyshuarit për vrasjen në polici/ Shkak për atentatin ndaj Pashk Ujkës një borxh
02/12 19:43
Top Channel/ Ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit/ Kushtetuesja foli, radha e Metës
02/12 19:41
Top News-Bien viktimat në 24 orët e fundit/Ja sa testime dhe infektime pati në të gjithë vendin
02/12 19:38
Top News-Një tjetër kryetar ikën nga PD/Xhaferraj jep dorëheqjen, Basha e zëvendëson
02/12 19:38
Top News-Tragjedia në Bullgari me 45 viktima/Hetime ndërkombëtare për shkakun e aksidentit
02/12 19:22
Top Channel/ Përfshihet nga flakët banesa në Gjirokastër, shkak soba e drurit
02/12 18:58
Top News – Shmanget tragjedia në Gjirokastër/ Bie zjarr në banesë, shpëton mrekullisht familja
02/12 18:54
Top News- Italia mision para Krishtlindjes/Nis vaksinimi emergjent i fëmijëve me Pfizer
02/12 18:43
Top News – Ekzekutimi që kushtoi 30 mijë euro/ I riu u pagua për të vrarë ish-deputetin Ujka?!
02/12 18:43
Top News- Të pavaksinuarit në karantinë/Pas Austrisë, edhe Gjermania me ‘dorë të hekurt’
02/12 18:28
Top News- Protesta e radhës për padrejtësinë, personat me aftësi ndryshe hyjnë në Kuvend
02/12 18:27
Top News- Dhunimi i medias, kallëzohet kreu i AKEP/ Shoqëria Civile protestë para Kuvendit
02/12 18:27
Top News – Kushtetuesja, ‘urdhër’ për Ilir Metën/ Datë e re për zgjedhjet e pjesshme lokale
02/12 18:22