Top News – 150 të dënuar në grevë urie / Peqin, kërkojnë heqjen e kufizimeve të takimeve
27/10/2021 15:28

Rreth 150 të burgosur, që vuajnë dënimin në burgun e Peqinit kanë hyrë në grevë urie qe një ditë më parë. Burimet nga burgu i Peqinit bëjnë me dije se ata kanë refuzuar ushqimin, pasi nuk u lejohen takimet e zgjeruara. Si pasojë e situatës së covid-19 dhe sipas kufizimeve që vijojnë të jenë në fuqi ata mund të takohen vetëm me familjarët e afërt dhe asnjë person tjetër. Kjo nuk është hera e parë që në burgun e sigurisë së lartë në Peqin, zhvillohet një grevë urie nga të dënuarit si pasojë e kufizimeve nga koronavirusi. Vitin e kaluar ata sërish kundërshtuan mungesën e takimeve me familjarët dhe avokatët e tyre për shkak të kufizimeve për shkak të pandemisë.Po ashtu më shumë se një vit më parë 400 të dënuarite këtij burgu kanë protestuar dhe më pas hynë edhe në grevë urie për aplikimin e regjimit “41-biss”. Ndër të tjera, të burgosurit e burgut të Peqinit në atë kohë I drejtuan Ministrisë së Drejtësisë 13 kerkesa, ku kërkonin, amnisti gjithë përfshirëse 5 vjeçare, pa kritere. Burgimi i përjetshëm sipas tyre, duhet të përcaktohet me vite si në Bashkimin Europian dhe të jetë 20 vite. Kujtojmë se në burgun e sigurisë së lartë në Peqin vuajnë dënimin persona me rrezikshmëri të lartë për vepra të rënda penale.

Top News – Aksident si pasoje e lageshtires ne unaze prane kopeshtit botanik
29/11 22:19
Top Channel/ Reshje të dendura dëbore, vijon të mbetet e bllokuar rruga e Arbrit
29/11 21:42
Top News-Përgjysmohen rastet e reja/Ja sa pacientë janë në gjendje të rëndë në spital
29/11 21:20
Top Channel/ Moti i keq, ja akset rrugore ku nuk do lejohet të kaloni pa zinxhirë
29/11 21:20
Top News-Ekzekutohet ish-deputeti i Shkodrës / Gjeti vdekjen në spital, një orë pas atentatit
29/11 21:02
Top News – Policia blindon Rrugën e Arbrit, nuk lejohet asnjë mjet pa zinxhirë
29/11 21:00
Top News – Rruga e Arbrit bllokohet nga reshjet e borës, 100 makina pa zinxhirë për të qarkulluar
29/11 20:19
Top News-Dy kufoma në Fier dhe Korçë/Zbulohen detajet, policia nis hetimet urgjente
29/11 20:07
Top News-Atentat ndaj ish deputetit / Plagoset, nuk dihen motivet dhe autorët
29/11 20:04
Top Channel/ Reshjet e shiut në Vlorë, Mamaj: Nuk ka asgjë për tu shqetësuar për 12 orët e ardhshme
29/11 19:55
Top Channel/ Rama sot hoqi traun! Bllokohet rruga e Arbrit, shkak reshjet e shumta të dëborës
29/11 19:48
Top Channel/ Abetarja u njehsua në 2012/ Autori Shezai Rrokaj: Të përmirësohet, jo ndryshohet
29/11 19:39
Top Channel/Varianti i ri i covid, pak të dhëna/Mjekët thonë se ka simptoma të ndryshme nga covid 19
29/11 19:35
Top News-Kishte të dashur nënën e autorëve / Vranë taksistin në Rinas, 2 vëllezërit në gjyq
29/11 19:09
Top Channel/Manastirliu takon Tedros:Mbështesim Traktatin Ndërkombëtar për përgjigjen ndaj pandemisë
29/11 19:08
Top News-Gjenden dy kufoma, njëra prej tyre e dekompozuar
29/11 18:54
Top News-Atentat me silenciator në Shkodër, plagoset ish-kryetari i komunës së Velipojës
29/11 18:53
Top Channel/ Plagosje me armë zjarri me silenciator në mes të Shkodrës
29/11 18:51
Top Channel/ E rëndë në Fier/ Gjendet i mbytur dhe i dekompozuar në një kanal me ujë një person
29/11 18:35
Top Channel/ Ulen ndjeshëm temperaturat, nis dëbora dhe në Kosovë
29/11 18:16