Top Channel/ Vullkani Cumbre Vieja vijon të frikësojë, evakuohen më shumë njerëz
25/09/2021 19:09

Retë e zeza të formuara nga shpërthimet vullkanike në arkipelagun Kanarie të Spanjës detyruan mbylljen e aeroportit në ishullin La Palma të Shtunën. Vullkani Cumbre Vieja shpërtheu një javë më parë dhe ka nxjerrë herë pas here llavë dhe hi duke çuar në anulimin e shtatë fluturimeve të Premten. Ndërkohë u dha urdhri për evakuime gjithashtu në qytetin El Paso pasi shpërthime të mëdha u raportuan se po ndodhnin në vullkan. "Duke pasur parasysh rritjen e rrezikut për popullsinë për shkak të episodit aktual të shpërthimit", tha qeveria,një urdhër evakuimi i detyrueshëm u lëshua për disa zona. Kjo e shtyu numrin e njerëzve që lanë shtëpitë e tyre deri më tani në më shumë se 6,200, përfshirë 400 turistë. Sipas Programit të Bashkimit Evropian për Vëzhgimin e Tokës Copernicus, lava deri më tani ka shkatërruar 420 ndërtesa dhe ka mbuluar më shumë se 190 hektarë (470 hektarë) tokë. Kryeministri Pedro Sanchez njoftoi se La Palma do të shpallej " zonë e prekur nga një katastrofë" .

Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00
Top News – Inskenoi rrëmbimin e tij në Itali / Britaniku donte të lante borxhet me paratë e familjes
19/10 13:42
Top News – Bëhet nënë në moshën 70 vjeçare / Doktorët i kishin thënë se nuk mund të bënte fëmijë
19/10 13:34
Top News – 5.2 tonë kokainë në një jaht / Konfiskim rekord në Portugali, vlente 200 mln euro
19/10 13:32
Top News-‘Jam kërcënuar 3 herë më jetë’/Zëvendëskryeministri britanik zbulon sulmet ndaj tij
19/10 13:30
Top News – Fëmijët sillen keq… / Ndërshkime për prindërit, gati ligji në Kinë
19/10 13:24
Top News – Shpërthen telefoni, vdes 11 vjeçari / Po karikonte aparatin gjatë mësimit online
19/10 13:22
Top News- Teston dy raketa balistike / Koreja e Veriut ‘mbjell’ frikë, bien në ujërat pranë Japonisë
19/10 13:21
Top Channel/”BE-ja rrezikon shpërbërjen”: Mes sherrit, Polonia paralajmëron bllokun europian!
19/10 13:16
Top News- Gazi armë politike e Putin/BE-Ja çfarë po e shkakton krizën e energjisë
19/10 12:55