Top Channel/ Vjedhja e të dhënave në ‘Facebook’, në Shqipëri mund të jenë prekur 500 mijë persona
14/04/2021 12:31

Nëse në telefonin tuaj këto ditë po vijnë më shumë mesazhe, telefonata, reklama nga agjenci të ndryshme marketingu apo dhe parti, kjo do të thotë se të dhënat tuaja po përdoren nga dikush tjetër, ose në rastin më të keq do të keqpërdoren. Brenton Bënja, Gazetar teknologjie, Geek Room: Bëhet fjalë për 533 milionë llogari në Facebook nga e gjithë bota, të cilat janë bërë publike. Nga Shqipëria bëhet fjalë për 506 mijë llogari. Një person të cilit i janë ekspozuar këto të dhëna do të gjendet përballë një breshërie telefonatash dhe mesazhesh nga Call Center-at, me shumë mundësi një përdorim i këtyre të dhënave gjatë fushatës elektorale. Dhe më e keqja, që nuk ja uroj askujt, ndaj formave të ndryshme të shantazhit. Këtë llogari të dytë, ti mund ta përdorësh për të cenuar persona të tjerë, për qëllime pedofilie, dhe në fund të ditës je ti personi që do të përballesh me akuzat nga autoritetet, nëse dikush të akuzon ty. Ka një mënyrë se si ne mund ta vërtetojmë nëse të dhënat tona janë tashmë pjesë e kësaj Database. Në platformën geekroom.al, gjejmë artikullin e parë të publikuar në faqen tonë, nga aty klikojmë në faqen “Have i pwoed” dhe vendosim numrin tonë të telefonit me prefiksin +355. Në rast se ekrani shfaqet jeshil, do të thotë që të dhënat e tua nuk janë publikuar, porn ë rast se është I kuq ekrani, do të thotë që të dhënat tona janë pjesë e Database-s. Në person gjëja e parë qe e rekomandojmë të bëjë është të denoncojë, që numri I tij rezulton në këtë listë të dhënash. Kaq për momentin. Por në rast, se këto të dhëna do të përdoren, kjo mund të jetë një mënyrë dhe provë e mirë për të treguar se ti i ke paraprirë kësaj situate dhe nuk je ti personi që e ka kryer atë krim, apo kundravajtje.

Top News – Sulm në një shkollë në Rusi/ Fëmijë dhe mësues të vrarë në Kazan
11/05 18:44
Top News – ‘Basha vjedh votat në parti’/ Kulluri kritik me qëndrimet e Bashës, kërkon largim
11/05 18:30
Top News – Vetëdorëzohen 4 shokët e viktimës/ ‘5 maji’, miqtë e viktimës dhe autorit, në polici
11/05 18:26
Top News – ‘Ekspertiza e keqe të varros’/ Përplaset komisioni hetimor për ekspertët
11/05 17:52
Top News – 2 plumba në kokë pas ‘tradhtisë’/ Tiranë, vrasësi i adoleshentes në burg përjetë
11/05 17:22
Top News – Ekzekutimi mafioz i biznesmenit/ Vlorë, si vepron skuadra e vrasësve me pagesë
11/05 17:22
Top Channel/ BE për Ballkanin Perëndimor/ Rikthehet në agjendën e takimeve të ministrave të bllokut
11/05 16:10
Top News – ‘Mos vrisni nënën time!’ Protesta në elbasan për vrasjen e Liljana Bozos
11/05 15:59
Top News – Bulqizë, shpërthen gazi në minierë/ Të lënduar 6 minatorë, 1 dërgohet në Tiranë
11/05 15:56
Top News – Mashtruesit e kredive me letra false/ Operacioni ‘fraud 21’, 2 persona të arrestuar
11/05 15:56
Top News – Tabaku- Të rikthejmë demokracinë/ Nga janari u alookuan 125 mln euro për rindërtim
11/05 15:27
Top Channel/ Vret shokun në lojën me pistoletë, po festonin mes miqsh. Dorëzohet vrasësi
11/05 15:22
Top Channel/ Gazi asfikson minatorët/ Martanesh, tymi i një gjeneratori rrezikoi jetët e tyre
11/05 15:12
Top Channel/ Rregullat e reja për bitcoin/ Do vendosen licenca për konvertimin e kriptomonedhave
11/05 15:11
Top Channel/Protestë para gjykatës në Elbasan, kërkojnë drejtësi për gruan që u vra nga bashkëshorti
11/05 15:07
Top News – Publicisti dhe gazetari Agim Mato/ Sarandë, përcillet për në banesën e fundit
11/05 14:37
Top Channel/Asfiksimi i tre punëtorëve, pamjet nga miniera ku ndodhi çlirimi i gazit nga gjeneratori
11/05 14:19
Top Channel/ Momenti kur minatorët e plagosur në Bulqizë transportohen në spital
11/05 14:08
Top News – Plumbi që i mori jetën 27 vjeçarit/ Vetëdorëzohet autori i vrasjes së Mehmet Qemës
11/05 13:55
Top News – ‘Kërcënime ndaj administratës’/ Basha akuzon KAS dhe KQZ për bashkëpunim me Ramën
11/05 13:08