Top Channel/ Vendet e punës që rrezikohen nga AI, që po krijon edhe profesione te reja
21/04/2024 19:38

Sa më shumë po zhvillohet Inteligjenca Artificiale, aq më shumë po flasim për vendet e punës që do të humbasim, apo ndryshojmë, prej saj. Megjithatë shumë pak po përmenden profesionët e reja, që do të krijohen në Europë, falë Inteligjencës Artificiale. Tomi Kallanxhi, Ekspert IT……Profesioni I parë është Prompt Menaxher, apo Përkthyesit e IA-së. Këta janë individë në kompani që shkruajnë Promt-e dhe ua ndajnë stafeve për të optimizuar punën. P.sh. ti je gazetarë, ai thotë këto janë promtet e tua për të shkruar një artikull sa mw interesant, në mënyrë që kur të kërkohet në faqen top-channel.tv një material për profesionet e reja që krijon IA-ja, kjo video që ne po relaizojmë tani bashkë, të indeksohet dhe të dalë më I shikuari në Google. Profesion tjetër është Përgjegjës për Etikën në IA. Ata duhet të sigurohen që përdorimi I Inteligjencës Artificiale në procesin e rekrutimeve apo apo ndikimi I saj të punonjësit të jetë I ekuilidruar dhe I drejtë.

Top News/ ‘Avokatin Mëngjesi donim ta trembnim’. Dhunuesit: E ndoqëm pasi na porositi Dritan Nano
30/05 14:56
Top Channel/ Ekzekutohet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë
30/05 14:55
Top News/ 15 ditë burg për rusin që kërkohej për mashtrim, kishte dhe pasaportë izraelite
30/05 14:54
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Me shpejtësi dhe nën efektin e alkoolit, ndëshkohen rreth 9 mijë shoferë në Elbasan
30/05 14:38
Top News/ Skema mashtrimi të kredidhënies/ Prokuroria sekuestron llogari bankare me 10 mln euro
30/05 14:38
Top News/ Shpërndante drogë në lagje të Tiranës, prangoset 40-vjeçari
30/05 14:37
Top News/ ‘Tentativë vrasje ndaj Sokol Mëngjesit’/Avokati Vishaj- Është ngritur dorë kundër shtetit!
30/05 14:36
Top News/ Në lupën e PS edhe drejtësia. Propozimi për Komisionin Antikorrupsion në Kuvend
30/05 14:31
Top News/ Kriptovalutat për pastrimin e parave. I përdor krimi dhee mashtruesit me Call Center
30/05 14:31
Top News/ Pranga gazetarit dhe punonjëses së AMP/ Nxirrnin lajme të rreme, ‘gjoba’ zyrtarëve
30/05 14:30
Top News/ ‘Ore gangster!’, Garda e Republikës përplaset me gazetarët në Kuvend
30/05 14:29
Top News/ U sulmua barbarisht nga tre persona/ Avokati Sokol Mëngjesi në gjendje të rëndë
30/05 14:29
Top News/ Antikorrupsioni, përplasje në Kuvend. Basha kërkon vettingun politik, PS-Po e bën SPAK!
30/05 14:27
Top News/ Pa patentë në timon, aksidentohet 17-vjeçari në Zvërnec
30/05 14:27
Top News/ Humbën jetën nga Covid-19/ Dy rrugë në Tiranë marrin emrat e dy mjekëve
30/05 14:26
Top News/ Apeli lë në qeli Erdgys Arrazin/ Me lot në seancë- Nuk kam shkuar tek varri i fëmijëve
30/05 14:26
Top News/ Rusi erdhi në Shqipëri për ditëlindje/ Prangoset në Rinas, kërkohet nga Moska për mashtrim
30/05 14:25
Top News/ ‘Dua të bëhem drejtor’, zyrtari i AMP shantazhoi edhe Rrumbullakun
30/05 14:24
Top Channel zbulon videon e dhunës ndaj avokatit Sokol Mëngjesi
29/05 23:22