Top Channel/ Vaksinimi çliron edhe maturantët, rikthehen në klasa
14/04/2021 12:15

Prej gati 2 javësh edhe maturantët e zonave të kuqe janë rikthyer në shkollë, me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve. Konsultimet kanë filluar. Së shpejti nisin edhe testet e para maturës. Po si ndihen veçanërisht maturantët tani që janë vaksinuar stafet pedagogjike, gjyshërit dhe së shpejti edhe prindërit? “Sigurisht që jemi më të lirshëm në klasë. Konsultimet bëhen më me lehtësi. Ka edhe një jetë sociale më të çlirët, se para disa kohësh. E kjo gjë, për fat të mire, për shkak të vaksinimit. Shyqyr që njerëzit që kemi në shtëpi, janë më të sigurtë. Me këtë ritëm vaksinimi turizmi do të jetë siç ka qenë para shumë vitesh. Do jemi më të lirshëm, me një jetë sociale normale. Besoj që drejt normales do të shkojmë së shpejti. Aplikimet për universitet I kam filluar shumë herët. Madje jam pranuar në disa universitete jashtë vendit Nuk është se ka ndonjë ndryshim të madh. Mua njëlloj më duket, thjesht kur nuk ishin vaksinuar zyshat mësimin e bënim online, ndërsa tani po e zhvillojmë fizikisht. Do fillojnë të hapen lokalet, në verë do të jetë më lirshëm, nuk do të ketë më masa kaq të shtrënguara. Dritën në fund të tunelit kemi filluar ta dallojmë. Duhet të jemi optimistë, normal që do ta shohim shumë shpejt. Unë do të studio për arkitekturë, këtu në vendin tim. Jemi më të mbrojtur, përderisa jemi në një ambjent të mbyllur me më shumë se 14 vetë brenda. Zyshat që janë vaksinuar na japin siguri. Tani jemi më të sigurtë për familjarët tanë. Nuk e kemi më sikletin e prindërve, mund të shkojmë në shtëpi më të qetë. Dhe orari i qëndrimit jashtë është zgjatur. E kjo është për shkak të vaksinimit. Mosha më e riskuar është hequr. Mendoj se vera do të jetë prapë e mbyllur, me kufizime, por do t’ja kalojmë më mirë se vjet, sepse nuk do të jemi në karantinë”, shprehen maturantët.

Top News – Sekuestrohen 400 kg kanabis/ Operacion i përbashkët i policisë me Frontex
10/05 21:55
Top News – Kanuni, si gjykatë para diktaturës! 10 maj 1913 vendosi gurin e gjyqësorit shqiptar
10/05 19:57
Top Channel/ Ekspertët paralajmërojnë, shpërthime të reja covid mund të ndodhin
10/05 19:50
Top Channel/ Feston ditëlindjen 111 vjeçarja/Shkodër, Zenepe Piraj mori sot dozën e dytë të vaksinës
10/05 19:49
Top Channel/ Më pak të shtruar në spitale/ Mjeku Kalo: Në 24 orët e fundit, asnjë të shtruar të ri
10/05 19:47
Top News – Dritë jeshile për sezonin veror/ Manastirliu: Priten edhe 11,700 doza Pfizer
10/05 19:46
Top News – PD kallëzon në SPAK Ramën/ Bardhi: Kryeministri kryeson skemën kriminale
10/05 19:44
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
10/05 19:43
Top Channel/Tragjedia nga kërpudhat helmuese/Gjenden me shumicë.Familja nga Kosova i mblodhi në pyll
10/05 19:42
Top News – Gërdeci, i vetmi i akuzuar është Mediu/ Tani nuk ka imunitet, gjykata rihap procesin
10/05 17:12
Top News – Nëse je në timon dhe flet në celular! Ndryshimet në kodin rrugor, trefishohen gjobat
10/05 16:38
Top Channel/ Probleme në kufi me Greqinë, qytetarët presin me ditë për të kaluar
10/05 16:10
Top Channel/ Kur do hapë kufirin Greqia? Më 29 maj pritet vendim shumë i rëndësishëm për shqiptarët
10/05 16:04
Top Channel/ Kërpudhat, kësula e vdekjes/ Vendi ku familja nga Kosova grumbulloi kërpudhat helmuese
10/05 16:04
Top Channel/ Drejtim i mjetit në gjendje të dehur e pa leje drejtimi,17 të arrestuar gjatë fundjavës
10/05 15:50
Top Channel/ Pasaporta jeshile shqiptare/ Çdo i vaksinuar mund ta shkarkojë nëpërmjet e-albania
10/05 15:25
Top News – Atentat në mes të ditës, një i vrarë/ Vlorë, viktima u qëllua teksa ishte në makinë
10/05 15:23
Top Channel/ Vritet 40 vjeçari në Vlorë, Policia në ndjekje të autorëve që u larguan me një automjet
10/05 15:20
Top Channel/ Testi që zbulon kërpudhat helmuese/ Panariti: Nuk mund të zgjidhen vetëm me sy
10/05 15:18
Top News – Paqeruajtësi humbi jetën në Letoni/ Major Tanushi vlerësohet me ‘dekoratën e artë’
10/05 15:16