Top Channel/ “Unë Mephisto’, në skenën e Teatrit Eksperimental!
28/12/2021 19:49

Për here të pare në Shqipëri, do të flitet perms artit për fenomenin “Mephisto” në skenën e teatrit. Ky produksion është një bashkëprodhim i Teatrit Kombëtar Eksperimental ‘Kujtim Spahivogli” dhe Multidiciplinary Arts. Bazuar nga Goethe & Klaus Mann dhe nga eksperiencat individuale të çdo kujt në shoqëri do të vijë për spektatorin shfaqja “Hello i am Mephisto”. Një bashkëpunim ndërballkanik me artiste nga Shqipëria, Kosova, Bosnja, Serbia në drejtimin e Dino Mustafic, drejtor i teatrit Kombëtar të Sarajevës. Nuk duam të vajtojmë për ato kohët e vjetra të humbura dhe madje nuk i druhemi teknologjisë moderne, andaj paralajmërojmë me shumë seriozitet se vlerat themelore që e bëjnë njeriun të jetë qenie e vërtetë, duhet të mbeten të pandryshuara. Besojmë fort se vetëm arti dhe kultura mund t’i shpëtojnë. Ka shkruar regjisori. Shfaqja është premierë deri më 30 dhjetor.

Top Channel/ Java e kulturës greke, koncerte dhe aktivitete në Tiranë
27/05 15:30
Top Channel/ Java greke në Gjirokastër/ Nis me “200 vjet poezi moderne greke”
27/05 12:31
Top Channel/ Vlerësimi për Birçe Haskon/ Universiteti i arteve i jep titulli akademik Honoris Causa
24/05 20:08
Top Channel/ Java greke e kulturës/ Ministrja greke hapi aktivitetet në Tiranë
24/05 12:32
Top News- ‘Telat e violinës’, në duart e Erlit/ 36 vjeçari, i vetmi që i prodhon në Shqipëri
22/05 10:41
Top Channel/ Ikonat e rralla/ Ekspozohen për herë të parë pas restaurimit
21/05 15:45
Top Channel/ Në 60 ditë, 60 koncerte! Universiteti i Arteve kremton 60 vjetorin e krijimit
19/05 15:23
Top News – Nudoja i panjohur i Mikelanxhelos / Del ‘nën çekiç’ në Paris, vlen 30 milionë euro
18/05 15:41
Top Channel/ Turizëm në Tiranë/ Qendra e kryeqytetit “mbytet” me turistë
17/05 20:03
Top Channel/ Shëtitje “mes çarçafëve”. Nga nesër, shfaqja teatrore në teatrin Aleksandër Mosiu
16/05 15:27
Top Channel/ Fotot e rralla të Shqipërisë. Arkiva e dy fotografëve i dhurohet muzeut Marubi
13/05 19:55
Top Channel/ Çmimet “Vehxhi Buharaja”/ Konkurruan 54 krijues në gjininë e poezisë, ese dhe përkthime
12/05 20:00
Top Channel/ “Përtej kohës”/ Ekspozita e piktorit Artan Peqini
11/05 15:28
Top Channel/ “Qilim fest”/ Festë në kalldrëmet e Gjirokastrës
08/05 13:26
Top Channel/ Nis Spring Festival/ Në sheshin Skënderbej do ketë për 11 ditë koncerte muzikore
06/05 19:59
Top Channel/ Festa e luleve të Shkodrës/ Nisën sot katër ditë festime me muzikë
06/05 19:58
Top Channel/ Fondi i përkthimit. Qendra kombëtare e librit: I ulët interesi për librin shqip
05/05 12:32
Top Channel/ South Outdoor Festival/ Nata e fundit e eventit! Mijëra turistë po ndjekin koncertin
02/05 20:02
Top Channel/ “Kërcim në ajër”, një pjesë baleti për fëmijë vihet në skenë në Gjirokastër
01/05 13:22
Top Channel/ Festivalin South Outdoor/ Nis në borsh festa me grupet muzikore
29/04 20:02