Top Channel/ Tërmeti në Kretë, babai humb jetën duke mbrojtur të birin!
27/09/2021 21:12

Personi që humbi jetën gjatë tërmetit në Kretë po punonte në një kishë së bashku me të birin të cilin thuhet ta ketë ndihmuar në momentet kur toka u shkund. 62 vjecari dhe djali i tij ishin angazhuar për rindërtimin e Kishës Profitis Ilias në Arklochori kur trupi i tij u nxorr nga rrënojat. Djali është i plagosur dhe thuhet të ketë pësuar disa fraktura. Viktima ishte baba id t fëmijëve dhe së fundi ishte bërë gjysh. Kisha ku ai po punonte kishte marrë disa dëmtime nga tërmetet e mëparshme. Tërmeti është ndjerë në gjithë ishullin, ashtu sikurse në ishullin Santorini, një destinacion i famshëm për pushime në veri të Kretës. Qendra Sizmologjike për Europën dhe Mesdheun, si dhe Shërbimi Gjeologjik Amerikan, thanë fillimisht se tërmeti ka qenë i mangtinudes 6.0 s, me epiqendër shtatë kilometra në veri të fshatit Thrapsano. Është e zakonshme që institute të tilla të ofrojnë të dhëna të afërta për tërmetet, në orët e para prej kur ato kanë ndodhur. Përgjatë Detit Egje në Turqi, tërmeti është ndjerë në zonën bregdetare në distriktin Datca, por atje nuk pati viktima.

Top News- Bazë amerikane në Mitrovicë / Ekspertët-SHBA t’i japë mesazh të prerë Serbisë
26/10 18:11
Top News-‘Dënohen’ edhe të vaksinuarit / Propozimi në Greqi, të testohen ata që janë vaksinuar
26/10 17:54
Top News-Greqia me dorë të hekurt/ 5 mijë euro gjobë 17-vjeçares që theu karantinën
26/10 17:25
Top News-Me 3 thasë kanabis në automjet / Shpallen në kërkim dy shqiptarë në Greqi
26/10 17:20
Top News- Vendimi i papritur i Zaev / ‘Do të jap dorëheqjen të dielën nëse…’
26/10 17:19
Top News- Rritja e çmimeve në Kosovë/Kurti ndihmë ekonomike për qytetarët
26/10 15:46
Top News – Trafikonin njerëz… / Pesë të arrestuar në Kosovë
26/10 14:58
Top Channel/”Në Ballkan, një aleancë ruso-kineze krizash”; analistja “ jep alarmin”!
26/10 13:33
Top News -Nuk lejoi hyrjen e boksierëve kosovarë/Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ring, jo në kufi
26/10 12:08
Top Channel/Eksperti i SHBA:Kosova të kërkojë të drejtat për Preshevën,njësoj si i kanë serbët e saj
26/10 11:19
Top News- Lot në parlamentin grek / Humb jetën nga kanceri politikania e njohur
25/10 21:49
Top News- Po aq racistë /Kush po e zëvëndeson Agimin e Artë në Greqi
25/10 19:18
Top News- Dëbimi i diplomatëve ruse / ‘Kosova përfshiu Rusinë në konfliktin me Serbinë’
25/10 19:14
Top News-Stabilizohet pandemia në Kosovë / Sërish asnjë viktimë nga Covid 19
24/10 19:16
Top News – Komplot për të vrarë Vuçiç / Kryeministrja serbe zbulon planin: Do ndodhte në janar
24/10 16:15
Top News- Rusët largohen nga Kosova / Edhe pse Moska tha se nuk do zbatonte vendimin
23/10 19:43
Top News – Mblidhen në Malin e Zi / Ministrat e Transportit të Ballkanit Perëndimor
23/10 19:35
Top News- Çpo ndodh në kampin e Bondsteelit / AP-Në Kosovë po dërgohen afganët e dyshimtë
23/10 19:17
Top News-‘Vuçiç po shtyp shqiptarët’/ Deputeti shqiptar në Serbi kundër Ballkanit të Hapur
23/10 19:08
Top News- Skandali me djalin e Vuçiç / I dha një thes me para një të dënuari për luftën
23/10 15:11