Top Channel/ Të shtëna në kufi me Ukrainën, presidenti ikën me vrap!
14/04/2021 10:24

Presidenti ukrainas Volodimir Zelensky zgjodhi t`i vizitojë vetë trupat në kufirun me Rusinë ku situata është tensionuar ndjeshëm këto ditë. Duket më shumë si një situatë e fillimshekullit të 20-të sesa si një konflikt modern, thotë CNN, me ushtarët e lodhur që shtrëngojnë nervozë pushkët e tyre, duke kontrolluar me kujdes zonën për ndonjë lëvizje të kundërshtrit. Ata e dinë se snajperistë, me shumë gjasë të stërvitur nga rusët, presin me padurim shansin për të qëlluar. Më shumë se 20 kolegë të tyre janë vrarë deri tani këtë vit. Edhe vetë presidentit Zelensky, të veshur me rroba ushtarake e një helmet në kokë iu desh të vraponte në një moment për të mbërritur në trashe. Me trupat ruse që po grumbullohen në kufi, të shqetësuara Shtetet e Bashkuara dhe Nato-ja nxituan të deklaronin mbështetjen ushtarake për Ukrainën. Zelensky i kërkoi që të shtojnë përforëcimet. Një ditë më parë, Ukraina akuzoi Kremlinin se shpërfilli kërkesen e saj për bisedime mes presidentëve të dy vendeve rreth grumbullimit të trupave ruse pranë kufirit. Moska pretendon se ushtarët janë në territorin e tyre, ndryshe nga forcat amerikane në zonë. Kievi dhe Moska kanë fajësuar njëri-tjetri për përkeqësimin e situatës në rajonin lindor të Donbasit, ku trupat ukrainase luftojnë me forcat e mbështetura nga Rusia në një konflikt, që sipas Kievit, ka vrarë 14,000 njerëz që nga 2014-ta.

Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58
Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05 12:58
Top Channel/ Serbia nxjerr rregullin e ri: kush bën vaksinën, do të paguhet!
06/05 12:26
Top Channel/ Bashkë kundër Rusisë, Merkel “merr me të mira” SHBA-në
06/05 12:25