Top Channel/Sulmi ndaj TIMS, probleme në lëvizjen e shqiptarëve dhe të huajve në portin e Durrësit
10/09/2022 23:18

Sulmi kibernetik ndaj sistemit TIMS ka shkaktuar probleme të theksuara në lëvizjen e shtetasve shqiptarë dhe të huaj edhe në vendkalimin kufitar detar më të madh në vend. Që prej mbrëmjes së djeshme sistemi është bllokuar edhe hyrja e dalja e njerëzve nga kjo pikë kufitare i është kthyer metodës së vjetër, asaj të regjistrimit manual të personave që lëvizin mes dy brigjeve të Adriatikut. Problem në këtë pikë mbetet verifikimi i hyrje-daljeve të personave të dyshimtë, veçanërisht atyre në kërkim gjatë kësaj periudhe që sistemi është jashtë funksionit. Sulmi ndaj sistemit TIMS e ka vështirësuar ndjeshëm procesin e përpunimit të pasagjerëve në këtë drejtim. Paraditen e së shtunës mbërritën në Durrës rreth 620 persona me tragetet e linjës Bari-Durrës, ndërsa në mbrëmje do të nisen të tjerë udhëtarë drejt Barit me tragetet e linjës, ndërsa nuk dihet ende nëse sistemi do të rikthehet në funksion.

Top News – Disa orë përpara Samitit të BE, Rama sheh nga afër sallat ku do zhvillohen punimet
05/12 21:45
Top Channel/ Primaret për Tiranën, Alimehmeti tërhiqet nga balotazhi
05/12 21:24
Top News – Shqiptarëve t’u hiqet e drejta e punës!/ Britania kërkon zgjidhje për emigrantët
05/12 20:54
Top News – Pas operacionit policor plagoset egjiptiani / Kukës, një i arrestuar me 13 klandestinë
05/12 20:37
Top Channel/ Samiti i BE në Tiranë/ Mbërrijnë kryeministrat. I pari ai kroat dhe kryeministri grek
05/12 19:45
Top Channel/ Shqipëria më shtrenjtë se Greqia! Autostrada greke 6.2 mln €/km! Lekaj-Fier 7 mln euro
05/12 19:34
Top News – Banda shqiptare që vepronte në Spanjë / Ndërhyn Policia, 5 të arrestuar për trafik droge
05/12 19:32
Top News- Rusia ‘pushton’ samitin e Tiranës/Hijet e luftës në BE dhe frika për Ballkanin
05/12 19:31
Top News – Të parët për Samitin e Tiranës / 11 delegacione mbërritën të hënën në Shqipëri
05/12 18:14
Top News – ‘Jam bukëpjekës, desha të shlyej borxhin’! / Dënohet shqiptari, punonte në ‘shtëpi bari’
05/12 18:10
Top News – Në terren edhe FNSH dhe trupat e Gardës/ Për samitin e Bashkimit Evropian dhe protestën
05/12 18:08
Top News – 5 zonat e shpërndarësve të drogës në Tiranë / Policia merr vendimin për survejim intensiv
05/12 17:58
Top News – Axhenda zyrtare e Samitit të BE në Tiranë / 44 delegacione, takime dhe konferencë shtypi
05/12 17:24
Top News – E pëson ish-drejtori i Tatimeve në Vlorë/ Merret vendimi, sa pasuri iu sekuestruan
05/12 17:13
Top News – Policia, ‘një sy më shumë’ për sistemin TIMS/ Shkak, Samiti i BE dhe protesta e opozitës
05/12 16:44
Top News – Rriten kostot e ndërtimit / Karburantet shtrenjtojnë blerjen e një banese të re
05/12 16:17
Top News- Kampet e internimit bashkojnë demokratët/ Kërkohet shpallja muze e burgut të Spaçit
05/12 16:09
Top Channel/ Tirana do bllokohet. Nuk do lejohet qarkullimi në rrugët kryesore
05/12 15:35
Top News – Pse u zgjodh Tirana! / Brukseli nuk pati alternativa të tjera për samitin
05/12 15:34
Top Channel/ Dimri me batanije/ Qytetarët ulin konsumin e energjisë. Më të prekurit, pensionistët
05/12 15:30