Top Channel/Snajpera të fuqishëm e “super drone”- ushtria e Kosovës, armatime të reja nga SHBA
03/12/2021 14:54

Ministri i Mbrojtjes në Kosovë Armend Mehaj, se janë blerë pajisje ushtarake nga më të avansuarat për 32 milionë euro. Ai sqaroi para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, se blerjet janë bërë për modernizimin e ushtrisë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Me anë këtyre marrëveshje e rrisim partneritetin me miqtë tanë ndërkombëtar e ndërkohë realizojmë dhe blerjet me çmime më konkrete. Në total për këto blerje në ministrinë e Mbrojtjes janë shpenzuar rreth 32 milionë euro, këtu përfshihen lloje të armatimeve, snajperë, dronë dhe pajisje tjera që nuk mundem m’i përmend të gjitha”, u shpreh Mehaj. Ai shtoi se ka marrë konfirmimin që Kosova do të jetë mikpritëse e stërvitjes ushtarake “Defender Europe 2023”. Ministria e Mbrojtjes, sipas tij, ka filluar përgatitjet për këtë operacion që zhvillohet pas dy vitesh. “Kjo ka rëndësi të madhe për ne sepse do të marrim pjesë me dy regjimente. Ne kemi filluar menjëherë përgatitjet si me blerjen e pajisjeve ushtarake që nevojiten për këtë ushtrim”, u shpreh ministri.

Top Channel/ Energjia në Kosovë, më shtrenjtë. Ja sa do të jetë fatura e energjisë për familjarët
21/01 15:28
Top News – Amaneti i fundit i Rugovës! / 16 vite nga vdekja e ish presidentit të Kosovës
21/01 13:08
Top Channel/Nis bora në Kosovë, autoritetet: Të gjitha rrugët janë të kalueshme!
21/01 11:54
Top News- Kosova i kërkon Greqisë njohjen/Gërvalla në Athinë-Ndërmerrni këtë hap historik!
20/01 21:27
Top News- Përplasje në Kuvendin e Kosovës/‘Ku ti gjejmë paratë’! Opozita ‘gozhdon’ Kurtin
20/01 16:32
Top Channel/ “Ku t`i marrim paratë për energjinë”, Kurti përplasje më opozitën në Kuvend!
20/01 15:10
Top Channel/ Omicron, i pafrenueshëm: Kosova mbyll lokalet në mbrëmje!
20/01 12:00
Top Channel/Kosova shtrenjton energjinë/Albin Kurti: Vendosim 75 milionë euro, ndihmë më të varfërve
19/01 20:10
Top News – 400 fëmijë të infektuar në dy ditë / Kosovë, disa shkolla mësim online, pandemia merr hov
19/01 11:28
Top Channel/ Kosova do të rrisë çmimin e energjisë! Me 7% për ata që konsumojnë mbi 600 kwh
18/01 19:53
Top News- Baza në Bondsteel në Kosovë/SHBA-Garanci për stabilitetin e Ballkanit
18/01 19:45
Top Channel/ Tarifat, sa pritet të rritet çmimi i faturave të energjisë në Kosovë?
18/01 11:51
Top Channel/ Kërcënime serbe për Kosovën/ Serbët mund të bojkotojnë edhe procesin e dialogut
17/01 19:54
Top News-Kosova në alarm me rastet e covid/Qeveria, masa të ashpra për parandalimin
17/01 18:12
Top Channel/ Protesta e serbëve, qeveria e Kosovës u ndaloi pjesmarrjen në referendumin e Serbisë
16/01 20:46
Top News – Frika për rivendosjen e vizave nga BE/Rreziku jo real nga azilkërkuesit e Ballkanit
16/01 14:51
Top News-U dhunua brutalisht nga disa djem/Ndërron jetë i riu në spital pas disa muajsh
16/01 13:16
Top Channel/ “Votojmë vetëm në Kosovë”/ Flasin banorët serbë të Gracanicës për referendumin
15/01 19:32
Top Channel/ Kosova, jo referendumit/ Miratohet rezoluta në seancën e jashtëzakonshme kundër Serbisë
15/01 19:30
Top News-Jo më zgjedhje serbe në Kosovë! / Kuvendi mblidhet në seancë të jashtëzakonshme
15/01 18:07