Top Channel/Situatë kritike në kufi me Kosovën! Radhë kilometrike për shkak të kontrolleve anti Covid
30/08/2021 22:19

Shtrëngimi i masave anti Covid nga Kosova ka sjellë probleme për qytetarët shqiptarë. Sikurse shihet edhe në këto pamje, për shkak të kontrollit për tampon dhe dëshmi vaksinimi janë krijuar radhë kilometrike makinash në Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës. Mësohet se qytetarëve shqiptarë, por edhe shtetasve te Kosovës që kthehen pas pushimeve në Shqipëri u është dashur të presin me orë të tëra për të kaluar kufirin, ndërsa në këtë fund gushti situata bëhet edhe më kritike. Fundi i muajit gushtit përkon edhe me mbylljen e pushimeve për shumë qytetarë kosovarë, të cilët më pas kthehen në vendin e tyre. Këtë të hënë edhe vendi ynë vendosi ashpërsimin e masave anti Covid për shkak të rritjes së rasteve pozitive dhe kërcënimit nga varianti Delta. Kështu qytetarët të cilët hyjnë në Shqipëri qe nga data 6 shtator nga të gjitha pikat kufitare duhet të plotësojnë një nga këto tre kushte: Të kenë pasaportën e vaksinimit, ku nga data e vaksinimit të plotë të kenë të paktën dy javë. Të kenë testin PCR negativ brenda 72 orëve ose testin e shpejtë të antigenit brenda 48 orëve. Dhe së treti të kenë provë të kalimit të infeksionit Sars-Cov2, të vlefshme deri në 6 muaj pas shërimit.

Top Channel/ Përvjetori i Lidhjes së Prizrenit/ Kurti i shmanget komenteve për “Ramën”
10/06 19:46
Top Channel/ Plani “Rama” për Asociacionin, Konjufca: Është gabim, nuk kemi interes ta shohim!
10/06 14:47
Top Channel/ E përkrahni draftin që ka dorëzuar Rama për Kosovën? Begaj shmang pyetjen
10/06 14:31
Top News –‘Jemi shumë të shqetësuar për Kosovën’/ Gjenerali amerikan ndalet tek situata në veri
10/06 14:02
Top Channel/ Lidhja e Prizrenit/ Përkujtohet 145 vjetori, i pranishëm Kurti dhe presidenti Begaj
10/06 13:37
Top News – Lejoi filmin shqiptar, serbët arrestojnë kreun e Shtëpisë së Kulturës në Bujanovc
10/06 13:16
Top News – Rrëzimi i Albin Kurtit, i pamundur!/ Mocioni i mosbesimit në Kosovë, drejt dështimit
10/06 12:53
Top Channel/ Lidhja e Prizrenit, përkujtohet 145 vjetori. I pranishëm Kurti dhe presidenti Begaj
10/06 12:49
Top News-Propozimin për Kosovën nuk e shkroi Rama!/Dyshimet në Prishtinë- Erdhi nga kryeqytetet e BE
10/06 12:31
Top News – Vuçiç refuzon Ramën!/ Nuk pranon propozimin e Shqipërisë për Kosovën
09/06 23:30
Top News – Kurti, lideri që nuk lëshon ‘pe’!/ ‘Le Monde’- Kosova nuk i bindet ndërkombëtarëve
09/06 20:12
Top News – Plani i Ramës për Kosovën në Bruksel/ Stano- E shohim me seriozitet propozimin shqiptar
09/06 18:59
Top Channel/ Kurti pranon të reduktojë njësitë policore, BE-ja: Projekti më i rëndësishëm..!
09/06 17:00
Top News – Liberalizimi i vizave nuk preket! Konfirmon BE: Pezullimi nuk është opsion
09/06 15:12
Top Channel/ KFOR monitoron situatën në veri të Kosovës: Kriminelë në protesta
09/06 15:12
Top Neës – KFOR: Grupet kriminale pas dhunës! Misioni i NATO-s ‘mbështet’ deklaratat e Kurtit
09/06 15:12
Top News – Kur kapitulloi Serbia…! 24 vite nga marreveshja që i dha fund luftës në Kosovë
09/06 15:11
Top Channel/ 4 draftet e Asociacionit, cfarë parashikon propozimi i Kurtit?
09/06 11:43
Top Channel/ Ambasadori amerikan: Kemi probleme thelbësore me Kurtin!
09/06 11:41
Top News – Escobar i raporton Bidenit për Kosovën / Sot në Shtëpinë e Bardhë, priten vendime
09/06 11:38