Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05/2024 22:38

Kanë kaluar për herë të parë të premten kamionë me ndihma humanitare për Rripin e Gazës. Ata hynë në enklavën e rrethuar përmes portit të ri të ndërtuar nga Shtetet e Bashkuara, pasi Izraeli ka kufizuar kalimet nëpër kufijtë tokësor. Zyrtarë ushtarakë të shba presin që të hyjnë në Rripin e Gazës deri në 150 kamionë në ditë me ndihma, ndërkohë që Izraeli po vazhdon luftën në qytetin e Rafahut kundër Hamasit. Megjithatë, SHBA paralajmëroi se projekti i portit nuk mund të zëvendësojë dërgesat tokësore, të cilat do të mund të sillnin të gjithë ushqimin, ujin dhe karburantin e nevojshëm në Gazë. Suksesi i operacionit për dërgesën e ndihmave vihet në rrezik nga sulmet, pengesat logjistike dhe për shkak të rritjes së mungesës së furnizimeve me karburante për kamionët që bartin ndihma. Kjo pasi Izraeli ka bllokuar dërgesat e karburanteve për në Rripin e Gazës pas nisjes së luftës më 7 tetor. Komanda Qendrore e Ushtrisë së SHBA-së tha se asnjë ushtar amerikan nuk ka marrë pjesë në këtë operacion. Trupat amerikane përfunduan ndërtimin e portit të enjten, ndërsa disa orë më vonë Pentagoni urdhëroi që të nisnin ndihmat humanitare, duke u koordinuar edhe me Kombet e Bashkuara. Pamjet: AFP

Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11