Top Channel/ Rojet jashtë “flinin gjumë”, i hyjnë në rezidencë: Vritet presidenti i Haitit!
07/07/2021 13:20

Ministri i brendshëm haitjan njoftoi se presidenti i vendit është qëlluar për vdekje me armë zjarri brenda banesës së tij. Ministri Claude Joseph deklaroi se një grup personash të armatosur mësynë rezidencën private të kreut të shtetit, Jovenel Moise dhe shtinë mbi të. Nga sulmi mbeti e plagosur dhe Zonja e Parë, Martine Moïse. në deklaratë thuhet se disa prej agresorëve, që ende nuk janë identifikuar, flisnin spanjisht. Në muajin shkurt, politikanët e opozitës caktuan presidentin e tyre në përpjekje për ta detyruar Moisen 53 vjecar, mandati 5 vjecar i të cilit kishte përfunduar, që të largohej nga posti. Ajo lëvizje pati marrë dhe dritën jeshile të gjykatësit Joseph Mécène Jean-Louis. Moise këmbëngulte se do të ishte president deri në shkurt të vitit 2022, duke u mbështetur mbi interpretim mjaft polemizues të Kushtetutës. Ka pasur disa demonstrate e përleshje me policinë gjatë kësaj periudhe, megjithatë banorët e kryeqytetit Port-au-Prince, kishin qëndruar përgjithësisht në shtëpi. Pretendimet e Moise për të qëndruar në pushtet i kishte mbështetur dhe SHBA. Ministri i brendshëm siguroi se janë marrë të gjitha masat e nevojshme për të garantuar vazhdimësinë e shtetit.

Top Channel/ Ukraina në Nato? SHBA dhe Gjermania: Nuk është ky momenti
01/10 19:23
Top News – Raketa balistike mbi detin e Japonisë. Kim Jong Un kërcënon sërish, katër teste këtë javë
01/10 16:32
Top News – Musk sjell robotin humanoid / Bosi i Teslas prezanton ‘Optimus’, në treg pas 3 vitesh
01/10 16:22
Top News-Sulmohet konsullata ruse në Nju Jork/Lyhet me bojë të kuqe, protestë për luftën në Ukrainë
01/10 16:21
Top News – Barkat në rrugë, makinat në det/ Uragani Ian ‘fshin’ një qytet të tërë, lë pas shkatërrim
01/10 16:18
Top News – ‘Magji’ në qiellin bolivian / Fenomeni i rrallë, dielli ‘halo’ mahnit botën
01/10 16:17
Top Channel/ Dita ndërkombëtare e kafesë: Festë e re, shije e vjetër!
01/10 15:36
Top Channel/”Atje nuk ka veto ruse”, SHBA: “Rezoluta e Shqipërisë shkon në Asamblenë e OKB-së”!
01/10 15:03
Top News – Biden i përgjigjet Putinit / ’Provoje po ta mbajti! SHBA dhe aleatët janë gati
01/10 14:17
Top News – Ukraina kërkon anëtarësim në NATO / Prek ‘nervin’ e Moskës, Uashingtoni i matur
01/10 14:15
Top News – Bashkëpunimi Rusi-Serbi / Ekspertët: Nuk është në interesin e Beogradit
01/10 13:44
Top News – Erdogan kundër Putinit! Dënon aneksimin e paligjshëm të tokave ukrainase
01/10 13:43
Top News – Ukraina rrethon mijëra trupa ruse / ’Do të çlirojmë gjithë Donbasin! Rusët po dorëzohen
01/10 13:41
Top News – 500 kilogram tritol në Nord Stream / ’Bombat u vendosën me robotët e mirëmbajtjes’
01/10 13:41
Top News – NATO lëshon paralajmërimin drithërues / Alarm i kuq, momenti më i rrezikshëm i pushtimit
01/10 13:39
Top Channel/Rusia veto rezolutës Shqipëri-SHBA/Synonte mos njohjen e rajoneve të aneksuara nga Rusia
01/10 13:15
Top Channel/ Aneksimet ruse, SHBA: Do ketë trazira në Ballkan, Serbia o këtej, o andej!
01/10 12:24
Top Channel/Biden: Kërcënimet bërthamore të Putin nuk trembin SHBA, aneksimin nuk e njohim!
01/10 12:13
Top Channel/Në ndihmë të konsumatorit: Gjermania ul TVSH-në e gazit!
01/10 12:03
Top Channel/Sulmet kibernetike “shkundin” BE-në, 6 vende me non-paper!
01/10 12:02