Top Channel/ Pse Cameron u largua rrufeshëm nga Tirana?! Zhvillimi që pritet të ndodhë në Britani
22/05/2024 20:02

Sekretari për Çështjet e Jashtme, Lord David Cameron, parashikohej që gjatë vizitës në Tiranë, të takohej edhe me presidentin Bajram Begaj dhe kreun e SPAK, Altin Dumani. Por, menjëherë pas deklaratës për shtyp me kryeministrin Edi Rama u largua drejt Londrës. Pikërisht kjo ndërprerje e vizitës sipas mediave britanike ka të bëjë me një zhvillim të rëndësishëm në pritje të ndodhë në Britaninë e Madhe. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak, në mbledhjen e sotme të kabinetit, shpalli zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme për 4 korrik, teksa partia e tij Konservatore po përballet me një luftë të vështirë për të zgjatur 14 vitet e saj në pushtet. Sunak i kishte rezistuar prej kohësh thirrjeve për zgjedhje të parakohshme, por rënia e normave të inflacionit, e njoftuar të mërkurën, duket se e detyruan të shpallë vendimin, që mund të çojë në rënien e qeverisë së tij, Lëvizja mirëpritet nga Partia Laburiste e opozitës, e udhëhequr nga Keir Starmer, e cila po rritet në sondazhet e opinionit dhe ka kërkuar të paraqitet si një grup i reformuar dhe i moderuar i gatshëm për pushtet. Megjithatë, Sunak shpreson se një fushatë e sukseshme mund të rezultojë në qëndrimin në pushtet të konservatorëve, të cilët qeverisin që prej viti 2010. Ai është lideri i pestë i konservatorëve që shërben gjatë asaj kohe, kur vendi është përballur me probleme ekonomike, Brexit, pandeminë Covid-19 dhe krizën e kostos së jetesës. Partia e Sunak ka të ngjarë të vendosë përpjekjet për të trajtuar migracionin ilegal në qendër të fushatës së tij, lëvizja e fundit për të dëbuar azilkërkuesit në Ruanda, teksa fluturimet e para mund të nisin gjatë fushatës. Votimi do të zhvillohet të enjten më 4 korrik në të gjitha 650 zonat parlamentare të Mbretërisë së Bashkuar dhe numërimi do të ndodhë brenda natës, me dy partitë kryesore që kërkojnë të kalojnë shifrën e 326 të nevojshme për një shumicë.

Top Channel/ I akuzuar për vrasje nga Spanja! Kapet në Durrës 49-vjeçari, pjesë e një grupi kriminal
22/06 11:17
Top Channel/ Berisha, akuza Plarent Ndrecës: Histori prej hajduti si drejtorët e 5D
21/06 23:13
Top Channel/ 4 shtete në “black out”. Reuters: Si u ndërpre energjia në Shqipëri, Mal të Zi…
21/06 23:11
Top Channel/ Nephew në Tiranë: Në fokus rëndësia për të eliminuar pandëshkueshmërinë
21/06 22:28
Top Channel/ Divorci Meta- Kryemadhi, Braho: Në Skrapar kemi një shprehje ‘Hapu dhè e merri brenda’
21/06 21:56
Top News/ Makina merr para motorin dhe futet brenda në lokal, plagosen tre persona
21/06 20:54
Top News/ Aksident i rëndë në Fier/ Automjeti përplas të moshuarin me biçikletë
21/06 20:52
Top Channel/ Zgjedhjet në Universitete! Tonin Gjuraj fiton në Shkodër, në Korçë Lorenc Ekonomi
21/06 19:48
Top Channel/ 8 apartamente dhe llogari bankare! GJKKO konfiskon pasuritë e trafikantit shqiptar
21/06 19:42
Top Channel/ Po kalonte rrugën me biçikletë, i moshuari përplaset nga një makinë në Fier
21/06 19:41
Top Channel/ Mandati i Olta Xhaçkës/ Gjyqi në kushtetuese, demokratët duan t’i djegin muajt e fundit
21/06 19:38
Top News/ Sot dita më e nxehtë, policia jep shishe me ujë për turistët dhe qytetarët
21/06 19:37
Top Channel/ Ndryshime në Qeveri e PS! Spiropali: 3/4 e qeverisë apo Parlamentit mund të mos jetë
21/06 19:34
Top Channel/ Shpërthen bombola e gazit në Vlorë, 62-vjeçarja përfundon në spital
21/06 19:19
Top News/ ‘Metamorfoza’, shtyhet sërish seanca. Gjykata nuk merr vendim pas mungesës së avokatit
21/06 17:26
Top News/ Plumbi i Artë ‘ndan’ të akuzuarit. Gjysma e të arrestuarve kërkojnë gjykim të shkurtuar
21/06 17:24
Top Channel/ Zgjedhjet në universitetin e Durrësit, pjesëmarrje e lartë e studentëve
21/06 17:21
Top Channel/ Skandal në Universitetin e Tiranës! Mediat s’lejohen të hyjnë në qendrat e votimit
21/06 16:52
Top News/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Apeli mbyll dëgjesat e palëve, më 1 korrik jep vendim
21/06 16:49
Top News/ Si u abuzua me fondet IPARD në Shqipëri/ OLAF zbardh skemën dhe çon dosjen në prokurori
21/06 16:46