Top Channel/ Policia e Kosovës, autokolonë drejt Bërnjakut- në kufi fluturojnë “MIG”-ët serbë
26/09/2021 11:07

Automjete të policisë së Kosovës kaluan mëngjesin e sotëm në qytetin e Zubin Potokut në veri e iu drejtuan pikës kufitare të Bërnjakut të ndodhur atje.Mediat vendase raportojnë sakaq se avionë “MIG” të ushtrisë serbe kanë fluturuar në hapësirën ajrore pranë kufirit me Kosovën, cka bëri që protestuesit serbë t`i duartrokasin. Të shtunën, Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok iu vu flaka, ndërsa është sulmuar edhe Qendra e Regjistrimit Civil në Zveçan.Për shkak të zhvillimeve në veri, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani më 25 shtator ndërpreu vizitën e saj në Shtetet e Bashkuara dhe u nis drejt Kosovës. Disa media në Serbi kanë raportuar për lëvizje të tankeve drejt kufirit me Kosovën, por ushtria serbe nuk është deklaruar zyrtarisht për këtë çështje. Kryeministri Albin Kurti tha se për sa kohë të ketë rrezik në pikat kufitare, njësitë speciale të Policisë së Kosovës nuk do të lëvizin prej aty. “Ndërtesat në Bërnjak dhe Jarinjë janë aty sepse njësia speciale është aty”, tha Kurti. Kryeministri i Kosovës bëri të ditur se janë ftuar nga faktori ndërkombëtar që të shkojnë në Bruksel për të diskutuar lidhur me situatën në veri, por, sipas tij, kjo ftesë është refuzuar nga Beogradi. “Serbia nuk është e interesuar për fqinjësi të mirë. Serbia nuk është e interesuar për dialog”, deklaroi ai.

Top Channel/ Dhuna ndaj grave dënohet pak/ Kosovë, reagime për dënimet e buta: ato nxisin dhunën
26/10 19:45
Top Channel/Baza e SHBA-së në Kosovë, eksperti: “S`do guxojnë më të ngrenë pretendime territoriale”!
26/10 16:43
Top Channel/Rritja e çmimeve, Kurti paketë ndihme për qytetarët: Kush na fajëson ka hall tjetër!
26/10 15:49
Top News- Rritja e çmimeve në Kosovë/Kurti ndihmë ekonomike për qytetarët
26/10 15:46
Top News – Trafikonin njerëz… / Pesë të arrestuar në Kosovë
26/10 14:58
Top Channel/”Pse më zure rrugën”, burri rreh me grushta një grua në një supermarket në Prishtinë!
26/10 12:28
Top News -Nuk lejoi hyrjen e boksierëve kosovarë/Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ring, jo në kufi
26/10 12:08
Top Channel/ Kurti, shuplakë Serbisë: Forcën ta tregojë në ring të boksit, jo në kufi!
26/10 11:23
Top Channel/Eksperti i SHBA:Kosova të kërkojë të drejtat për Preshevën,njësoj si i kanë serbët e saj
26/10 11:19
Top Channel/’Boksi’ i Kosovës në Bruksel, skuadra nuk u lejua të hyjë në Serbi me simbolet kombëtare
26/10 00:22
Top Channel/ Vettingu në Kosovë, zyrtarët kosovarë: Duhet të nisë dialogu me BE për të siguruar…
24/10 14:19
Top News- Rrezik për sigurinë e Kosovës/ Shpallen ‘non grata’ dy spiunët rusë
22/10 19:54
Top Channel/Kosovë, çmimet rriten me shpejtësi/ Ushqimet e përditshme deri në 5 për qind më të larta
22/10 19:48
Top Channel/ Kosova dëbon dy diplomatë rusë, Osmani: Të pengojë ambiciet destabilizuese të Rusisë
22/10 19:46
Top Channel/ Prishtinë, vaksinim në shesh/ Vendoset çadra e madhe në sheshin ‘Zahir Paraziti’
22/10 16:02
Top News- Zbrazen spitalet në Kosovë/Bie ndjeshëm numri i infektuarve me COVID-19
22/10 11:59
Top Channel/ Targat-pragu i konfliktit: Kosova dhe Serbia “përballen” në Bruksel!
21/10 15:46
Top Channel/ Osmani: Duhet vetting në gjyqësor,thirrja e presidentes vjen pas progres raportit të KE
21/10 02:48
Top Channel/ Balet në teatrin e Prishtinës/ Shfaqja do të shoqërohet nga muzika e Bach
20/10 19:55
Top Channel/ BE i kërkon Kosovës asosacionin! Ambasadori i BE: Marrëveshja duhet të zbatohet
20/10 15:26