Top Channel/ Përplasje në Egje, rojet bregdetare greke sulmojnë peshkarexhat turke!
26/08/2021 13:35

Mediat turke raportojnë se njësi të rojeve bregdetare greke kanë sulmuar një grup peshkataresh turq që ndodheshin sipas tyre në ujra ndërkombëtare pranë brigjeve turke në detin Egje. Njëri prej peshkatarëve, Gökay Demir, tha se tre anije ishin nisur nga bregu i Karaduvarit në provincën e Mersinit e i ishin drejtuar ujrave ndërkombëtare, por edhe pse ndodheshin në një zonë ku lejohet peshkimi, ata janë rrethuar nga rojet bregdetare greke. Këto të fundit i kanë shkaktuar dhe dëme materiale duke i qëlluar me gurë. Peshkatarët treguan me vonë dhe pamjet e xhamave të hyer nga gurët. Ndërkohë në muajin qershor ishte shtypi grek ai që përcillte shqetësime se anije turke kishin shqetësuar rojet bregdetare greke. Grekët dhe turqit u përfshinë një vit më parë në mosmarrëveshje lidhur me sovranitetin territorial në Mesdhe dhe tabanin nënujor, ku përplasja më e rëndësishme lidhej me rezervat e naftës dhe gazit. Konflikti u përshkallëzua deri në atë pikë sa u fol për rrezikun e një lufte të vërtetë mes dy vendeve, të cilat pas ndërhyrjes së ndërkombëtarëve i ulën tonet, por marrëdheniet mes tyre mbeten të ndera.

Top Channel/ “1800 shqiptarë të dëbuar”, Sunak: Plani për emigracionin e paligjshëm po jep rezultate
05/06 22:13
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19