Top Channel/ Osmani: Beogradi duhet t’i ndaloj bandat kriminale që të shkaktojnë dhunë në veri
02/06/2023 22:39

“Sigurisht që mund të ketë një de-përshkallëzim, por de-përshkallëzimi fillon në Beograd, duhet bërë këto banda kriminale të ndalojnë së shkaktuari dhunë në veri të Kosovës ndaj qytetarëve të pafajshëm, kjo është kyçe dhe se ajo që ne kemi kërkuar të ndodhë. Kur bëhet fjalë për asociacionin e komunave me shumicë serbe, ne jemi zotuar që ta respektojmë këtë obligim, natyrisht në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2015. Gjë që ndihmon edhe Kosovën të mbajë funksionalitetin e saj brenda vendit, përndryshe mund të rrezikojmë një "Republika Serbska" tjetër në rajon, gjë që nuk mendoj se dikush do të donte ta përsëriste. Pra, sa i përket asociacionit të komunave me shumicë serbe, sigurisht që mund të ketë përparim, por duhet të ketë përparim edhe në pikat e tjera të marrëveshjeve, sepse ato nuk janë më pak të rëndësishme. Serbia duhet të ndalojë së kundërshtuari anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, duhet të respektojë integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës dhe të gjitha parimet e tjera që janë në propozimin gjermano-francez”, tha ajo. Sipas saj, Kosova është në anën e duhur të historisë dhe po mbron demokracinë, sovranitetin, diçka që u arrit me shumë sakrifica.

Top News – Vuçiç, 4 mijë trupa në kufi me Kosovën / Mbron terroristët nga ‘regjimi i Kurtit’
02/10 22:39
Top News – ‘NATO të ndalë me çdo kusht Serbinë’/ Analiza e BILD-Edhe ushtarakisht nëse duhet
02/10 22:39
Top News – Kosova tërheq specialët nga Banjska/ U përball me grupin paramilitar serb më 24 shtator
02/10 21:12
Top News- ‘Rusia mund të jetë e përfshirë’/ Kurti- Bandat serbe nuk kanë shans me policinë e Kosovës
02/10 20:53
Top Channel/ KFOR patrullon në veri/ Në fshatin Banjskë është edhe policia e Kosovës
02/10 19:42
Top News – Serbia, bazë ushtarake afër Kosovës / Mblidhet komisioni i sigurisë, konfirmohet me dron
02/10 19:22
Top News – Nëse urdhërohemi, hyjmë në Kosovë! Ministri serb i mbrojtjes: …por do njoftonim KFOR-in
02/10 18:04
Top Channel/ ”Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën”, reagon ushtria serbe!
02/10 15:24
Top Channel/ Sulme Kosovës nga 37 pozicione të ndryshme, Kurti zbulon planin, reagon BE-ja!
02/10 15:14
Top News – Ra heroikisht në Veri, një mal në Vlorë me emrin e Afrim Bunjakut
02/10 13:22
Top Channel/ Gërvalla paralajmëron luftë, media gjermane: Do “plasë” nëse ndërkombëtarët …
02/10 13:11
Top Channel/ Zbardhet plani i sulmit! Kurti: Aneksimi i veriut duke na goditur nga 37 pika
02/10 12:20
Top News- Grabitet shtëpia e ministres së Kosovës/ Autorët i morën sendet me vlerë para syve të saj
02/10 12:09
Top News- ‘Sulmi synonte aneksimin…’/ Kurti zbardh të tjera detaje nga agresioni në Banjskë
02/10 12:04
Top Channel/ Eksperti britanik: Terroristët në Kosovë përdorën automjetet që SHBA i dha Serbisë!
02/10 11:40
Top News – Aktivizon 48 baza në kufi me Kosovën / Ushtria serbe në gatishmëri, banorët të frikësuar
02/10 11:27
Top News – Qindra trupa britanike vijnë në Kosovë / Përforcohet KFOR pas sulmit mbi policinë në veri
02/10 11:13
Top News – Provat e reja, 90 terroristë në sulm / Grupi u stërvit në Serbi, plan aneksimin i Veriut
01/10 21:54
Top News – Gjurmë ruse në Veri / Sulmi terrorist, Sveçla tregon prova shtesë
01/10 21:53
Top Channel/ Policia, 5 video me prova. Momenti i vrasjes së Afrim Bunjakut nga terroristët serbë
01/10 19:28