Top Channel/ Në 2020 pagat u rritën 0,8%/Instituti Vienws: Mesatarja e rritjes së pagave në rajon 4%
26/10/2021 00:13

Në Shqipëri pagat u rritën vetëm 0.8% gjatë 2020-ës, ndërkohë që mesatarja e rajonit ka qenë në 4%. Ky është zbulimi i Institutit të Vienës, që ka marrë në konsideratë të gjithë tregjet e punës në Evropën Qëndrore Lindore dhe Juglindore. Kjo përqindje në rritjen e pagave vjen e zhveshur nga rritja e çmimeve të ekonomisë dhe tregon perfomancën e ekonomisë tonë, me ndikimin që ka tek xhepat e qytetarëve. Nga të gjitha vendet, Shqipëria me performancë ia ka kaluar vetëm Çekisë, Turqisë dhe Kosovës. Serbia është vendi, i cili ka pasur rritjen më të madhe në rajon në nivelin 7.7%., ndërsa Lituania qëndron e para nga shtetet me një normë pranë 9%. Kosova nga krahu tjetër ka raportuar një rritje negative pagash me -2.5%, e parafundit në rajon. Sa i përket rritjes së pagave sipas sektorëve, Instituti i Vienës nënvizon se për të gjithë rajonin, rritja më e madhe është regjistruar në shëndetësi, ndjekur nga sektori i komunikimit dhe edukimi, ndërsa pas nuk mbeten as rrogat e adminsitratës publike. Ndërkohë në sektorin e akomodimit dhe pagave pagat u ulën me 3.9%. Një tjetër indeks i matur në raport është edhe papunësia, ku Shqipëria ka performuar relativisht mirë duke mos e kaluar mesataren e papunësisë së vendeve në studim prej 2.2%.

Top News-Ekzekutohet ish-deputeti i Shkodrës / Gjeti vdekjen në spital, një orë pas atentatit
29/11 21:02
Top News – Policia blindon Rrugën e Arbrit, nuk lejohet asnjë mjet pa zinxhirë
29/11 21:00
Top News – Rruga e Arbrit bllokohet nga reshjet e borës, 100 makina pa zinxhirë për të qarkulluar
29/11 20:19
Top News-Dy kufoma në Fier dhe Korçë/Zbulohen detajet, policia nis hetimet urgjente
29/11 20:07
Top News-Atentat ndaj ish deputetit / Plagoset, nuk dihen motivet dhe autorët
29/11 20:04
Top Channel/ Reshjet e shiut në Vlorë, Mamaj: Nuk ka asgjë për tu shqetësuar për 12 orët e ardhshme
29/11 19:55
Top Channel/ Rama sot hoqi traun! Bllokohet rruga e Arbrit, shkak reshjet e shumta të dëborës
29/11 19:48
Top Channel/ Abetarja u njehsua në 2012/ Autori Shezai Rrokaj: Të përmirësohet, jo ndryshohet
29/11 19:39
Top Channel/Varianti i ri i covid, pak të dhëna/Mjekët thonë se ka simptoma të ndryshme nga covid 19
29/11 19:35
Top News-Kishte të dashur nënën e autorëve / Vranë taksistin në Rinas, 2 vëllezërit në gjyq
29/11 19:09
Top Channel/Manastirliu takon Tedros:Mbështesim Traktatin Ndërkombëtar për përgjigjen ndaj pandemisë
29/11 19:08
Top News-Gjenden dy kufoma, njëra prej tyre e dekompozuar
29/11 18:54
Top News-Atentat me silenciator në Shkodër, plagoset ish-kryetari i komunës së Velipojës
29/11 18:53
Top Channel/ Plagosje me armë zjarri me silenciator në mes të Shkodrës
29/11 18:51
Top Channel/ E rëndë në Fier/ Gjendet i mbytur dhe i dekompozuar në një kanal me ujë një person
29/11 18:35
Top Channel/ Ulen ndjeshëm temperaturat, nis dëbora dhe në Kosovë
29/11 18:16
Top Channel/ Reshjet e dendura të shiut ‘pushtojnë’ vendin, lumi Shkumbin del nga shtrati
29/11 18:15
Top News-Nëse doni vizë pune në Gjermani! / Ambasada në Tiranë publikon rregullat e reja
29/11 18:11
Top Channel/ Dëborë në Dibër, trashësia arrin në 15 cm. Thirrja për shoferët:Mos lëvizni pa zinxhirë
29/11 18:07
Top News-Vdekja e 4 rusëve ende mbetet mister/Kërkohet ndihmë e shërbimit sekret të ushtrisë
29/11 18:05