Top Channel/ “Mund të vriste gjithë amerikanët”. DEA kap sasi rekord fentanili në 2022
21/12/2022 18:06

Agjentët e DEA-s në SHBA thonë se kanë kapur mjaftueshëm fentanil në vitin 2022 të aftë për të vrarë çdo amerikan. Dea thotë se ata kapën 379 milionë doza potencialisht vdekjeprurëse të fentanilit, që është vetëm dy miligramë. Substanca, e cila është 50 herë më e fuqishme se heroina, shihet si kërcënimi më vdekjeprurës në llojet e drogës me të cilin përballet SHBA. DEA thotë se ka sekuestruar më shumë se 4,500 kg fentanil, si dhe mbi 50.6 milion pilula fentanyl . Kjo është më shumë se dyfishi i asaj që autoritetet kanë kapur në 2021. Shumica e drogës u prodhua në masë në fabrikat sekrete në Meksikë nga kartelet e drogës Sinaloa dhe Jalisco, të cilat përdorin kimikate me burim në Kinë, tha agjencia. Substanca është aq e fuqishme, sa një dozë vdekjeprurëse krahasohet me majën e një lapsi. Më shumë se 100,000 amerikanë vdiqën nga mbidoza vitin e kaluar dhe dy të tretat e tyre kishin humbur jetën pas konsumimit të fentanilit. Përveç fentanilit, DEA ka sekuestruar gjithashtu 131,000 paund metamfetaminë, më shumë se 4,300 paund heroinë dhe mbi 444,000 paund kokainë. Pamjet: AFP

Top News – “Polonia do të na pushtojë”, Lukashenko kërkon armë bërthamore ruse në Bjellorusi
31/03 23:03
Top News – Premtimi i Mitsotakis/ ‘Zgjatim me 100 km, murin e çeliktë në kufirin me Turqinë’
31/03 23:00
Top News – “Franca digjet, ministrja krihet”, pozon për revistën Play Boy
31/03 22:56
Top News – A mund të kandidojë Trump për president, pas akuzave penale të ngritura ndaj tij?
31/03 22:32
Top Channel/ Parisi zhvillon referendum për ndalimin e qarkullimit të skuterëve elektrikë
31/03 22:31
Top Channel/ Zelensky kërkon që Bucha të bëhet simbol i drejtësisë për krimet gjenocidale të Rusisë
31/03 22:29
Top Channel/ “Fund dominimit të Perëndimit”. Putin “drejton busullën” nga Kina dhe India
31/03 22:28
Top Channel/ A do të ndalet kandidati? Trump përballë akuzave, pritet të shqyrtohen të gjitha provat
31/03 21:54
Top Channel/ Finlanda nuk ka më pengesa për anëtarësimin në NATO, Turqia vendi i fundit që firmos
31/03 21:54
Top News – FMN ‘zgjidh qesen’, 15.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën
31/03 21:15
Top Channel/ Kundërshtohet ligji për emigrantët/ Reagon zyrtarja britanike në OKB
31/03 19:51
Top Channel/ Ranë në një gropë teksa luteshin në tempull, shkon në 36 numri i viktimave
31/03 19:51
Top Channel/ Akuza ndaj Trump/ Bleu heshtjen e aktores pornografike gjatë fushatës presidenciale
31/03 19:50
Top Channel/ U kap me çaj mali, policia angleze arreston shqiptarin
31/03 18:48
Top News – A do shpëtojnë tanket e reja Ukrainën!/ ‘Bishat’ perëndimore gati për fushëbetejë
31/03 18:40
Top News – Ushtari në Ukrainë falet mes luftimeve/ Videoja nga fushëbeteja pushton internetin
31/03 18:39
Top News – ‘Kufijtë në Ballkan, një marrëzi’/ Maqedonia kërkon heqjen e doganave në rajon
31/03 18:39
Top News – Ishulli, me çmimin e një apartamenti/ Parajsa pranë Australisë del në shitje
31/03 17:45
Top News-Putin ndryshon doktrinën e politikës së jashtme/ SHBA kërcënon paqen, të mbrojmë fqinjët!
31/03 17:44
Top News – Plumbat ndaj kundërshtares së Erdogan/ Sulm pas përplasjes me presidentin
31/03 15:31