Top Channel/ Mijëra marshojnë në heshtje për të zhdukurit e diktaturës në Uruguai
21/05/2022 22:45

Mijëra njerëz kanë dalë dje sërish në rrugët e kryeqytetit uruguaian Montevideo për të kujtuar të zhdukurit e diktaturës ushtarake, e për të kërkuar veprim për gjetjen e tyre. Me një qetësi solemne e me posterat e fytyrave të qindra viktimave fati i të cilëve ende nuk dihet, njerëzit ecnin në bulevardin kryesor të Montevideo në ‘Marshimin e Heshtjes’. "Ku janë ata? E vërteta është ende e rrëmbyer. Është përgjegjësia e shtetit," shkruante një parrullë e madhe në krye të kortezhit. Diktatura ushtarake në Uruguai zgjati nga viti 1973 deri në1985. "Ka njerëz që kanë qenë të përfshirë në rrëmbimet dhe nuk duan të flasin. Ne duam drejtësi," tha Chela Fontora, e grupit Crisol për të burgosurit politikë. Marshimi u bë në të njëjtën kohë në dhjetra qytete uruguaiane dhe është mbështetur nga emigrantë në Buenos Aires, Paris, Barcelonë e Madrid. "Ishte shteti që vendosi të kryente këto krime, dhe ai i mban të fshehura edhe sot”, thotë përfaqësuesja organizatës së të zhdukurve në Uruguai, që organizoi marshimin. Pamjet: AFP

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22