Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05/2021 16:45

Në Rrugën e re të Mëndafshit, si projekti prestigjoz i Kinës po shfaqen të çara. I nisur në vitin 2015, si projekti më i rëndësishëm i politikës së jashtme të Presidentit kinez Xi Jinping, ai u prit mirë nga vendet e interesuara të përfitonin nga globalizimi kinez. Por që nga ajo kohë qëndrimi ndaj Kinës është ashpërsuar, veçanërisht në disa vende demokratike, thotë DW. Entuziazmi ndërkombëtar për projektin e preferuar të Xi-së ra kur u morr vesh për 1 milionë ujgurët që mbahen në kampet e riedukimit dhe për punëtorët me punë të detyruar në Xinjiang, kur filloi të pyetet seriozisht për mënyrën se si e trajton Kina virusin e Coronës dhe origjinën e tij, dhe kur u panë përpjekjet e Pekinit për të minuar demokracinë në Hong Kong. Vendet perëndimore janë inkurajuar nga riorientimi që Presidenti i SHBA-së Joe Biden u ka bërë marrëdhënieve të politikës së jashtme, gjë që pasoi kaosin dhe përçarjen e periudhës së Donald Trumpit. Administrata e Bidenit po flet për rritjen e agresionit kinez dhe është duke kërkuar krijimin e aleancave me Europën dhe aleatët e tjerë tradicionalë. Kryesimin e vendeve që po bëjnë “prapaktheu” e mban Australia, kryeministri Scott Morrison i së cilës tha se nuk mendon se Rruga e re e Mëndafshit "është në përputhje me interesat kombëtare të Australisë”. Marrëdhëniet midis Kanberras dhe partnerit më të madh tregtar u dëmtuan rëndë, që kur Morrison i bëri thirrje Pekinit të lejojë hetime të pavarura në Ëuhan, për të bërë prova për origjinën e koronavirusit.

Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37
Top News – Raisi zgjidhet president i Iranit/ Ai njihet si delfin i liderit suprem Khamenei
19/06 20:36
Top News – Rrëfimi i mikeshës së Caroline/ ‘E kuptova që në varrim që Babis ishte vrasësi’
19/06 20:33
Top News – Çmimi do t’ju lërë pa fjalë! Shitet piktura false e Mona Lizës
19/06 20:06