Top Channel/ “Lodhje nga luftrat në Ukrainë e Gaza”, studimi: Njerëzit po u shmangen lajmeve!
17/06/2024 11:57

Të lodhshme e të merzitshme: me këto argumente, gjithmonë e më shumë njerëz po i shmangen lajmeve sipas të studimi të realizuar nga Instituti Reuters i Universitetit të Oksfordit. Pothuajse katër në 10 persona – 39 për qind - në gjithë botën, pohojnë se ndonjëherë u shmangen me qëllim lajmeve, në krahasim me 29 për qind që kjo kategori shënonte në 2017. Autorët e raportit dalin në përfundim se në dëshirën e njerëzve për t`i qëndruar larg lajemeve mund të kenë kontribuar lufta në Ukrainë dhe ajo në Lindje të Mesme. Lodhja nga lajmet e këqija ka bërë që injorimi i lajmeve tani të mbërrijë nivele rekorde. Një total prej 94.943 të rinjsh në 47 shtete në gjithë botën, janë pyetur prej organizatës YouGov në janar dhe shkurt për qëllime të raportit për lajmet këtë vit. Përfundimet e anketimit bëhen publike në kohën kur një numër i madh njerëzish në mbarë botën kanë votuar ose do të votojnë më 2024 për zgjedhje kombëtare dhe rajonale. Raporti thotë se zgjedhjet e kanë rritur interesimin për lajmet në disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, megjithatë, trendi në përgjithësi është negativ. Plaforma më e rëndësishme për lajme është ende Facebook-u, ndonëse po shënon rënie vit pas viti. YouTube dhe ËhatsApp janë platforma shumë të rëndësishme për lajme për një pjesë të audiencës, e TikTok-u është në rritje dhe e ka tejkaluar platformën X - të njohur më parë si Tëitter – për herë të parë.

Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03