Top Channel/ Kroacia ndërton kamp ushtarak në Kosovë, Serbia “bëhet bishë”!
07/05/2021 10:57

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologen kosovare Donika Gërvalla, ministri i Jashtëm kroat, Gordan Grlic Radman njoftoi se vendi I tij po krijon në Kosovë një kamp ushtarak. Ai theksoi se ky kamp, po krijohet për të rritur stabilitetin, për të krijuar siguri edhe më të madhe në rajon. “ Kroacia së fundmi ka vendosur të rrisë kontigjentin e vet brenda NATO-s në misionin e saj paqeruajtës në Kosovë – KFOR. Ky i fundit ka rëndësi të posaçme për Kroacinë, sepse është stacionuar në fqinjin më të afërt e mund të ketë pasoja të vecantë për qëndrueshmërinë e mbarë rajonit”, u shpreh ai, teksa vlerësoi marrëdhëniet me Kosovën, të cilën e quajti një vend mik. E gjithë kjo nuk është pritur mirë nga mediat në Serbi. Ndërtimin e kampit kroat ato e përshkruan si një “ngacmim “ nga ana e Kroacisë. “Provokim i ashpër nga Zagrebi: Kroacia po ndërton një bazë ushtarake në Kosovë dhe Metohi”, ishte titulli I madh i gazetës serbe Kurir. Kurir u fokusua tek kampi ushtarak, të cilin duket e sheh si kërcënim, e nuk përmendi komentet e ministrit kroat që tha se shpreson që dialogu Prishtinë- Beograd të vazhdojë në qershor.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55