Top Channel/ Kosovë: 31 të arrestuar për shpërdorim detyre dhe ryshfet
03/12/2021 18:41

Policia e Kosovë ka arrestuar 31 persona mes të cilëve 12 janë zyrtarë të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë. Të arrestuarit dyshohet se janë përfshirë në veprat penale; si marrje dhe dhënie ryshfeti, keqpërdorim i pozicionit të zyrtarit publik, mashtrim me subvencione, si dhe falsifikim dokumentesh. Në mesin e 31 të arrestuarve të premten, sipas autoriteteve, 12 janë zyrtarë, ndërsa 19 persona janë përfitues subvencionesh. Lajmin e njoftoi Prokuroria e Posaçme dhe policia e Kosovës ndërsa arrestimet u kryen në tetë komuna, Pejë, Istog, Ferizaj, Lipjan, Prishtinë, Kllokot, Vushtrri dhe Podujevë. Mësohet se arrestimet e së premtes janë në vazhdën e operacionit me emrin e koduar "subvencioni", që ka nisur në muajin shkurt të këtij viti, kur u arrestuan edhe 12 persona të tjerë, nga të cilët 10 zyrtarë të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë. Edhe në atë rast mbi të ndaluarit rëndonin të njëjtat akuza si sot, keqpërdorim i detyrës zyrtare dhe marrje ryshfeti. Ndërkohë në muajin qershor në kuadër të po këtij operacioni, u arrestuan dhe 21 persona, nga të cilët 14 zyrtarë të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë.

Top News – 400 fëmijë të infektuar në dy ditë / Kosovë, disa shkolla mësim online, pandemia merr hov
19/01 11:28
Top Channel/ Kosova do të rrisë çmimin e energjisë! Me 7% për ata që konsumojnë mbi 600 kwh
18/01 19:53
Top News- Baza në Bondsteel në Kosovë/SHBA-Garanci për stabilitetin e Ballkanit
18/01 19:45
Top Channel/ Tarifat, sa pritet të rritet çmimi i faturave të energjisë në Kosovë?
18/01 11:51
Top Channel/ Kërcënime serbe për Kosovën/ Serbët mund të bojkotojnë edhe procesin e dialogut
17/01 19:54
Top News-Kosova në alarm me rastet e covid/Qeveria, masa të ashpra për parandalimin
17/01 18:12
Top Channel/ Protesta e serbëve, qeveria e Kosovës u ndaloi pjesmarrjen në referendumin e Serbisë
16/01 20:46
Top News – Frika për rivendosjen e vizave nga BE/Rreziku jo real nga azilkërkuesit e Ballkanit
16/01 14:51
Top News-U dhunua brutalisht nga disa djem/Ndërron jetë i riu në spital pas disa muajsh
16/01 13:16
Top Channel/ “Votojmë vetëm në Kosovë”/ Flasin banorët serbë të Gracanicës për referendumin
15/01 19:32
Top Channel/ Kosova, jo referendumit/ Miratohet rezoluta në seancën e jashtëzakonshme kundër Serbisë
15/01 19:30
Top News-Jo më zgjedhje serbe në Kosovë! / Kuvendi mblidhet në seancë të jashtëzakonshme
15/01 18:07
Top News – I tregoi botës për Reçakun / Rrëfimi i kameramanit që filmoi tmerrin e madh
15/01 17:06
Top News – Historia nuk mund të rishkruhet! / William Walker: Reçaku në zemrën time
15/01 16:54
Top Channel/ Masakra e Reçakut, Kurti: Mohimi bëhet për të ndryshuar historinë
15/01 15:30
Top News – Reçaku nuk mund të mohohet / Kujtohet masakra, Hovenier: Të bëhet drejtësi!
15/01 15:04
Top News – Policia e Kosovës, bllokadë në kufi / Ndalon futjen e materialeve zgjedhore nga Serbia
15/01 13:15
Top News- Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme/Si planifikom ta rrëzojë Kurti referendumin serb!
14/01 19:47
Top News- Kosova nuk tërhiqet…!/Referendumi serb, Kurti, Osmani e Konjufca i ‘thonë jo’
14/01 18:36
Top News- Kurti nën presion edhe nga SHBA/Duhet të mbahet referendumi serb në Kosovë
14/01 18:11