Top Channel/ Kosova i vetmi vend në rajon që nuk ka rezerva ari
04/12/2021 20:04

I vetimi shtet në ballkan që nuk ka rezerva ari është Kosova. Ndërkohë Banka Qendrore e Kosovës aktualihst ka rreth 1 miliard e 847 mijë euro, si rezerva të kapitalit. Ari, si pasuri, ka një stabilitet më të madh dhe shtetet që duan të shmangin risqet financiare, orientohen që si aset të tyre financiar, ta mbajnë rezervat e arit. Një prej shkaqeve që kosova nuk ka rezerva ari është shtetformimi i vonshëm, vetëm në 2008. Përveç mungesës së rezervave të arit, Kosova nuk ka as valutën kombëtare të saj. Që sipas ekspertëve të ekonomisë mospasja e valutës kombëtare lidhet ngështësisht edhe me mospasjen e rezervave të arit. Shtetet që kanë dalë nga ish-Jugosllavia, kanë trashëguar mbi 200 tonelata ari që ishin rezerva të ish-shtetit të përbashkët. Por, Kosova ende nuk njihet nga Serbia dhe rrjedhimisht, nuk ka trashëguar pjesë nga pasuria e arit që ka pasur ish-Jugosllavia. nëse në një të ardhme Serbia do ta njohë kosovën si shtet mund ti japë edhe pjesën që i takon të arit të trashëguar nga ish jugosllavia

Top News – 400 fëmijë të infektuar në dy ditë / Kosovë, disa shkolla mësim online, pandemia merr hov
19/01 11:28
Top Channel/ Kosova do të rrisë çmimin e energjisë! Me 7% për ata që konsumojnë mbi 600 kwh
18/01 19:53
Top News- Baza në Bondsteel në Kosovë/SHBA-Garanci për stabilitetin e Ballkanit
18/01 19:45
Top Channel/ Tarifat, sa pritet të rritet çmimi i faturave të energjisë në Kosovë?
18/01 11:51
Top Channel/ Kërcënime serbe për Kosovën/ Serbët mund të bojkotojnë edhe procesin e dialogut
17/01 19:54
Top News-Kosova në alarm me rastet e covid/Qeveria, masa të ashpra për parandalimin
17/01 18:12
Top Channel/ Protesta e serbëve, qeveria e Kosovës u ndaloi pjesmarrjen në referendumin e Serbisë
16/01 20:46
Top News – Frika për rivendosjen e vizave nga BE/Rreziku jo real nga azilkërkuesit e Ballkanit
16/01 14:51
Top News-U dhunua brutalisht nga disa djem/Ndërron jetë i riu në spital pas disa muajsh
16/01 13:16
Top Channel/ “Votojmë vetëm në Kosovë”/ Flasin banorët serbë të Gracanicës për referendumin
15/01 19:32
Top Channel/ Kosova, jo referendumit/ Miratohet rezoluta në seancën e jashtëzakonshme kundër Serbisë
15/01 19:30
Top News-Jo më zgjedhje serbe në Kosovë! / Kuvendi mblidhet në seancë të jashtëzakonshme
15/01 18:07
Top News – I tregoi botës për Reçakun / Rrëfimi i kameramanit që filmoi tmerrin e madh
15/01 17:06
Top News – Historia nuk mund të rishkruhet! / William Walker: Reçaku në zemrën time
15/01 16:54
Top Channel/ Masakra e Reçakut, Kurti: Mohimi bëhet për të ndryshuar historinë
15/01 15:30
Top News – Reçaku nuk mund të mohohet / Kujtohet masakra, Hovenier: Të bëhet drejtësi!
15/01 15:04
Top News – Policia e Kosovës, bllokadë në kufi / Ndalon futjen e materialeve zgjedhore nga Serbia
15/01 13:15
Top News- Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme/Si planifikom ta rrëzojë Kurti referendumin serb!
14/01 19:47
Top News- Kosova nuk tërhiqet…!/Referendumi serb, Kurti, Osmani e Konjufca i ‘thonë jo’
14/01 18:36
Top News- Kurti nën presion edhe nga SHBA/Duhet të mbahet referendumi serb në Kosovë
14/01 18:11