Top Channel/Katër persona në pranga për blerje votash në RMV, i gjenden 2 mijë euro
17/10/2021 10:04

Policia maqedonase arrestoi katër persona të dyshuar për blerje votash në zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se ndalimi i tyre u bë në lagjen në lagjen Dracevë të Shkupit, ku thuhet se i kapën duke u shpërndarë para në këmbim të votës. Personave iu konfiskuan 2000 euro. “Të ndaluarit akuzohen për veprën penale ‘ryshfet në zgjedhje dhe votim’. Cështja i kaloi Prokurorisë publike për procedim të mëtejmë”, thuhet në njoftim. Po kështu është prangosur dhe një person tjetër në qytetin e Prilepit për kërcënim ndaj një kandidati për kryetar të komunës. I ndaluari i moshës 21-vjeçare u dënua me procedurë urgjente me tetë ditë burgim. Të drejtën e votës në këto zgjedhje e kanë shfrytëzuar tashmë të burgosurit, të moshuarit me sëmundje kronike, personat me invaliditet si dhe të infektuarit me koronavirus. Maqedonia e Veriut zgjedh këtë të djelë kryetarët e 80 komunave dhe këshillave komunalë, si dhe kryetarin e Shkupit, që është njësi e veçantë e pushtetit lokal. Në garë janë 10,653 kandidatë të partive politike, koalicioneve si dhe kandidatë të pavarur.Gara kryesore zhvillohet mes dy blloqeve politike, LSDM-së dhe BDI-së që janë në pushtet, dhe partive opozitare VMRO-DPMNE, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Top News- ‘Ndihmoni emigrantët!’Papa Françesku mesazh të fortë në Athinë
04/12 19:06
Top News – A rrezikohet siguria në Ballkan/Zbulohet pse emëroi Britania një të dërguar në rajon
04/12 18:58
Top News-50 protesta anembanë Serbisë/Qytetarët bllokojnë rrugën kundër referendumit të Vuçiç
04/12 17:45
Top News – Helikopterë Apache dhe Black Hawks / Ushtria amerikane ’zbarkon’ në Greqi
04/12 17:01
Top News-Test të shpejtë edhe për të vaksinuarit! / Greqia dhe Zvicra ndryshojnë rregullat në kufi
04/12 16:15
Top News-50 mijë euro për pashaportë greke/Kush është biznesmeni nga Tirana i përfshirë në skandal
04/12 16:01
Top News-4 të dërguar specialë në Ballkan / Kush po punon në rajon në emër të Perëndimit
03/12 17:28
Top News- Si po punojnë Vuçiç dhe Putin/Kundër Kosovës dhe stabilitetit në Ballkan
03/12 16:33
Top News – 45 viktimat e aksidentit tragjik / Mbërrijnë në Shkup, lamtumirë me ceremoni zyrtare
03/12 13:17
Top News – Sekreti i ish-ministrit Lleshaj! / Haradinaj: Desha të shembja kufirin me Shqipërinë
03/12 13:14
Top News – Shtatë të arrestuar në Bosnje / Të dyshuar për krime lufte në vitet 92-95
03/12 12:07
Top News – Kosovari që luftoi krah ISIS / Prokuroria speciale ngre aktakuzë, shkoi në Irak e Siri
03/12 11:53
Top News-Shqiptari me emrin e një poeti rus/I dënuar për trafik kokaine merr pasaportë greke
02/12 15:27
Top News-Shqiptari me emrin e një poeti rus/I dënuar për trafik kokaine merr pasaportë greke
02/12 15:25
Top News- NATO, në alarm për Ballkanin/Situata në Kosovë dhe Bosnjë, e rrezikshme
02/12 13:25
Top News- Çpo ndodh në Ballkan…!/Pas BE dhe SHBA, edhe Britania emëron të dërguar special
02/12 12:43
Top News- Vuçiç, ‘telashe në shtëpi’/Pse po bllokojnë rrugët qytetarët në Serbi?
02/12 12:37
Top News- Shumë pranë Shqipërisë/Zbulohet rasti i parë me variantin Omicron në Greqi
02/12 12:04
Top News-Vrasja që shkatërroi bandën e policëve/Zbulohet bossi grek, 30 mijë € për të “larë” imazhin
02/12 11:36
Top News-Palët në tavolinën e bisedimeve/Borrel, një këshillë për Vuçiç dhe Kurtin
01/12 21:00