Top Channel/ Frikë për jetën, Navalny i jep fund grevës së urisë!
23/04/2021 16:56

Lideri i burgosur i opozitës ruse duket ka vendosur t`ia vërë veshin paralajmërimit të mjekëve, të cilët insistuan se duke refuzuar ushqimin, problemet e tij po rëndoheshin deri në atë pikë sa t`i rrezikohej jeta. Navalny njoftoi së fundi do t’i japë fund grevës së urisë pas marrjes së ndihmës mjekësore. Ai sqaroi përmes një postimi në Instagram në ditën e 24 të grevës së urisë, se do të vazhdojë me kërkesën që të vizitohet nga mjeku i tij, për trajtimin e humbjes së ndjeshmërisë në këmbë dhe në krahë. Megjithatë, pohoi se nuk do ta refuzojë më ushqimin pasi të vizitohet nga mjekë që nuk janë të burgut ku ndodhet. "Falë mbështetjes së madhe të njerëzve të mirë në të gjithë vendin dhe në të gjithë botën, ne kemi bërë përparim të madh", shkruante 44 vjecari. Politikani i arrestuar në fillim të këtij viti, po vuan një dënim prej 2 vitesh e gjysmë heqje lirie. Ai e nisi grevën e urisë në 31 mars, në formë proteste ndaj faktit që autoritetet e burgut nuk e lejuan të vizitohej nga mjekët e tij, pasi ndjente dhimbje të forta në shpinë e mpirje të këmbëve. Mendohet se protestat masive të së mërkurës duket i kanë nxitur zyrtarët rusë t’i siguronin Navalni ndihmën mjekësore që kishte kërkuar që në fillim të grevës së urisë. Shtetet e Bashkuara e paralajmëruan Moskën se do të kishte pasoja për të, nëse Navalny do të vdiste.

Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35