Top Channel/ Ekzekutohet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë
30/05/2024 14:55

Një kandidat në zgjedhjet komunale në shtetin Guerrero (në jug) të Meksikës u vra nga një person i armatosur të mërkurën, ditën e fundit të fushatës zgjedhore, njoftoi guvernatorja e këtij shteti, i cili njihet për dhunën e bandave dhe krimit të organizuar. Alfredo Cabrerai cili kandidonte për kryetar bashkie në fshatin Cojuca de Benitez ishte kandidati i 24-të i vrarë që nga fillimi i fushatës përpara zgjedhjeve presidenciale, parlamentare dhe rajonale të së dielës, sipas shifrave zyrtare. Qeveria meksikane ka numëruar 22 atentate të kandidatëve përpara të mërkurës në shtetin Guerrero dhe të së martës në shtetin Morelos. Kartelet e drogës dhe bandat e tjera po kërkojnë të “imponojnë kandidatë” në zgjedhjet e ardhshme, tha së fundmi një prokuror i specializuar në çështjet penale të lidhura me proceset zgjedhore në shtetin e Michoacán. Kriminelët zgjedhin një kandidat” dhe u bëjnë të ditur të tjerëve se nuk kanë të drejtë të marrin pjesë, duke i kërcënuar se do t’i ekzekutojnë nëse nuk i binden urdhrave të tyre.

Top News/ I nxehti shkakton viktimën e parë? Durrës, humb jetën 57-vjeçari
17/06 22:05
Top News/ “Ata janë ende si në ‘97”, Veliaj tregon ambiciet e socialistëve për vitin 2030
17/06 20:22
Top News/ “Shota” mjeti i parë ushtarakë shqiptarë…. fuqizohet industria e mbrojtjes
17/06 20:21
Top Channel/ Aksidente nga droga/ Shtimi i numrit të incidenteve rrugore: Shqetësim drogat sintetike
17/06 19:51
Top Channel/ Më shpejt drejt BE! Qeveria publikon draftin e reformave deri në vitin 2027
17/06 19:42
Top Channel/ “Opozita me dy standarde”, Veliaj: Fitojmë më 2025, ata vazhdojnë si më 1997
17/06 19:39
Top Channel/ Ish-banorja e BBV nuk kursen asgjë, ngre temperaturat gjatë pushimeve në bregdet
17/06 19:16
Top Channel/ Vajza e ish-deputetes ‘i vë flakën’ rrjetit, me bikini të zeza dhe kapele kauboj
17/06 18:33
Top News/ Taksimi i profesionistëve të lirë / 30 mijë persona në pritje të Gjykatës Kushtetuese
17/06 18:06
Top News/ Zjarr në Fier, rrezikohen banesat/ Banorët pretendojnë se ka qenë i qëllimshëm
17/06 17:01
Top Channel/ Pedonalja e Bulqizës ‘pushtohet’ nga qentë endacakë dhe kafshët
17/06 16:42
Top News/ Përplasi për vdekje këmbësoren/ Arrestohet shoferi që shkaktoi aksidentin në Kamëz
17/06 16:12
Top Channel/ Vatër e madhe zjarri në Fier, rrezikohen banesa dhe biznese
17/06 15:53
Top News/ Nis sezoni i zjarreve/ Rrezikohen banesat në Fier, flakët shkrumbojnë sipërfaqe të mëdha
17/06 15:44
Top Channel/ Sherri në familjen mbretërore/ Janë pushuar hetimet për nxjerrjen e videos në media
17/06 15:23
Top Channel/ Nën hetim për pasurinë me bashkëshorten, sulmon Dumanin, Meta: Spak, parti prokurorësh
17/06 15:15
Top Channel/ Fermerët i tremben tregut/ Në prag të vjeljes së shalqinit, çmimi shitjes nuk ju pëlqen
17/06 15:14
Top Channel/ Lagjja e re tek “5 Maji”! Veliaj inspekton ndërtimet për familjet e prekura nga tërmeti
17/06 15:07
Top Channel/ Berisha: Vendim korruptiv! Ish kryeministri për mbetjen në fuqi të shpalljes
17/06 15:05
Top Channel/ Berisha mbetet non grata në Angli! Gjykata e Emigracionit rrëzon apelimin e avokatëve
17/06 15:03