Top Channel/ Diamante, Ferrari dhe hotele! SPAK zbulon detajet për grupin kriminal italo-shqiptar
29/05/2024 19:23

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion ka dhënë detaje të reja në lidhje me goditjen e grupit kriminal italo-shqiptar. Grupi u godit disa ditë më parë pas hetimeve në bashkëpunim me Antimafian italiane. Si pjesë e këtij operacioni janë ushtruar kontrolle në në Tiranë, Vlorë, Durrës dhe Elbasan, si dhe në disa qytete të Italisë. “Në bashkëpunim me Prokurorinë Publike të Firenzes, janë kryer kontrolle në 4 qytete të Shqipërisë dhe 23 kontrolle në disa qytete të Italisë. Është zbuluar një investim prej 13.5 milionë euro në 31 restorante, 2 hotele dhe biznese të tjera të ndryshme. Hetimi po vijon në mbledhjen e provave dhe përgjegjësinë penale të subjekteve nën hetim”, njofton SPAK në platformën “X”. Sipas artikullit të medias italiane, të publikuar disa ditë më parë, janë nëntë të dyshuar të përfshirë në këtë veprimtari, përfshirë ish-portierin e Fiorentinës dhe Napolit, Giuseppe Taglialatela , 55 vjeç, tani përfaqësues ligjor i Ischia Calcio, Alessandro Bigi , 49 vjeç dhe Eluert Kamami 40 vjeç. Tetë restorantet në qendër të Firences që u përdornin për pastrim parash u konstatuan pas një hetimi nga DDA në bashkëpunim me SPAK. Grupi përmes pastrimit të parave riinvestonte në blerjen e ambienteve të tjera. Hetuesit besojnë se grupi ka arritur të blejë 31 restorante nga viti 2012 e deri më sot, shumica në qendër të Firences, dy hotele, biznese të makinave me qira dhe prodhimit të birrës për rreth 13 milionë e gjysmë euro. Për momentin, financuesit besojnë se grupi ka shpenzuar rreth një milion e gjysmë euro cash. Drejtuesit e organizatës kriminale Kamami dhe Bigi sipas hetuesve blenë edhe tre Ferrari, bizhuteri, shufra ari dhe diamante. Ish-portieri duhet të përgjigjet para gjykatës edhe për fatura rreth 80 mijë euro të lëshuara nga klubi i futbollit Ischia për një klub të Napolit.

Top Channel/ E moshuara mbetet e bllokuar në katin e 5-të në Fier, ndërhyjnë forcat zjarrfikëse
16/06 13:06
Top News/ Kurban Bajrami, uron politika/ ‘Ditë reflektimi për një shoqëri më të mirë dhe të drejtë’
16/06 12:35
Top Channel/Nga studentë në kamarierë/ Turizmit i duhen edhe 30 mijë punonjës shtesë në këtë sezon
16/06 12:27
Top Channel/ Pickime nga gjarpërinjtë/ Shtohen rastet mes turistëve. Problem edhe merimanga e zezë
16/06 12:26
Top Channel/ Turistët e Vjosës/ Rrjedha e lumit tërheq shumë të huaj që duan ta lundrojnë lumin
16/06 12:23
Top Channel/ Italianët kuqezi/ Durrës, ishin tifozë të Shqipërisë në përballjen me ekipin e vendit
16/06 12:19
Top Channel/ “Bota në krizë vlerash”, myftiu i Shkodrës mesazh për familjen
16/06 11:56
Top Channel/ Myslimanët dibranë falen në stadiumin e Peshkopisë
16/06 11:55
Top Channel/ Elbasan, qindra besimtarë myslimanë falin Namazin në qendër të qytetit
16/06 11:55
Top Channel/ Kurban Bajrami! Besimtarët në sheshet e qyteteve dëgjojnë mesazhet e klerikëve
16/06 11:52
Top News/ Besimtarët myslimanë falin namazin/ Kurban Bajrami, mesazhe për paqe dhe begati
16/06 11:34
Top News/ Festa e Kurban Bajramit/ Besimtarët falin Namazin në sheshet kryesore të qyteteve
16/06 09:48
Top Channel/ Zjarri i madh në tregun e rrobave në Shkodër, zbardhet ngjarja e rëndë: Dy të mitur…
15/06 22:19
Top News/ Veliaj jep lajmin e mire. ‘Në verë shpërndajmë banesat e reja për familjet e Kombinatit”
15/06 21:42
Top Channel/ Shqiptarët entuziastë përpara ndeshjes! Brohorima përpara stadiumit të Dortmundit
15/06 20:53
Top Channel/ Inaugurohet rruga “Grigor Cilka”. Kryebashkiaku Veliaj: Investim i rëndësishëm
15/06 19:57
Top Channel/ Greqi, arrestohen tre shqiptarë. Operacion kundër prostitucionit, mes tyre njw grua
15/06 19:54
Top Channel/ Në pranga prej ushqimit. Stafi i PD e denoncoi për krim elektoral, rezultoi se…
15/06 19:51
Top Channel/ Vlorë, atmosferë kuqezi! Organizim special i fansave për ndeshjen e parë të Shqipërisë
15/06 19:50
Top Channel/ Lezha me sytë nga… Dortmundi! Shpresojnë që kombëtarja t’u dhurojë rezultat pozitiv
15/06 19:47