Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07/2021 22:37

Australia sot nuk arriti të listojë brezin e saj koralor si të rrezikuar nga agjencia e trashëgimisë kulturore boterore UNESCO, megjithë shqetësimet për dëmtimet. Në mbledhjen e Komisionit të Trashëgimisë Botërore të drejtuar nga Kina, delegatët vendosën se nuk mund t’i japin vendndodhjes statusin "i rrezikuar", pas kërkesave të përsëritura nga Canberra. Agjencia e Kombeve të Bashkuara kishte rekomanduar rritjen e gradës së rrezikut për brezin koralor australian prej degradimit të tij, kryesisht prej ndryshimeve klimatike dhe cilësisë së ujit. Por vendet anëtare të komitetit vendosën që Australisë t’i jepet më shumë kohë për të raportuar mbi përpjekjet e saj të konservimit natyror. Ata kërkuan që UNESCO të dërgojë një mision monitorues për inspektimin e koralit, pasi Canberra kishte kritikuar agjencinë, se “i jepte rekomandimet vetëm sipas raportimeve ekzistuese”.

Top Channel/ Vdes lideri i rebelëve ELN në Kolumbi pas sulmit të ushtrisë
28/09 20:24
Top Channel/ Korea e Jugut lëshon nëndetësen raketore të prodhuar në vend, pas kërcënimeve
28/09 20:23
Top Channel/ Kreu i OBSH kërkon ndjesë për abuzimet sistematike seksuale në Kongo
28/09 20:21
Top News-La pas rolet mbretërore/ Meghan Markle heq dorë edhe nga Britania
28/09 18:47
Top News/ Frikë për atentat/Kryeministri holandez kërcënohet nga mafia
28/09 18:09
Top News-‘Më zeruan llogarinë brenda natës…’ /Fatura 1812 paundë, zemërim në rrjet kundër Nusretit
28/09 17:18
Top News – Llava vazhdon të rrjedhë… / Banorët në Las Palmas mbyllen në shtëpi
28/09 17:04
Top News – Të bllokuar 1200 metra nën tokë / Garë me kohën në Kanada për shpëtimin e minatorëve
28/09 17:00
Top News-Pas një ‘lum’ kritikash/Facebook pezullon versionin e ‘Instagram’ për fëmijë
28/09 16:29
Top Channel/Serbët duan “luftë”? Refuzojnë ofertën e KFOR-it, Sveçla: Njësitë speciale nuk largohen!
28/09 16:11
Top Channel/Scholz apo Lachet kancelari i ri? Cili do të jetë pasardhësi i kancelares Merkel?
28/09 15:50
Top Channel/ Nis “gjuetia” e gjykatëseve afgane: Vrasësit, në gjurmët e femrave që i burgosën!
28/09 15:30
Top Channel/ Gjendet “super arma” e Hitlerit: “E fshehur” në një fushë në Angli!
28/09 15:29
Top Channel/ 5 miliardë USD, Greqia blen “bishat” franceze të detit- pakt me Parisin “kundër turkut”
28/09 15:08
Top Channel/ Vuçiç falenderon protestuesit në kufi, por si e pësojnë serbët- “ia bëjnë vetes”!!!
28/09 14:49
Top Channel/ BE përplaset me SHBA-në për situatën në veri, eurodeputetët mblidhen për Kosovën!
28/09 14:19
Top Channel/ Analisti serb e pranon : “Në Jarinjë, dora e Rusisë”!
28/09 14:15
Top News – E mbuluar nga pluhuri… / Kaseta e padëgjuar e John Lennon del në shitje
28/09 12:55
Top News – Kina pa energji elektrike / 17 provinca dhe rajone në vështirësi
28/09 12:54
Top News – Të nisur drejt SHBA-së / Vazhdon kalvari i emigrantëve
28/09 12:53