Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05/2024 15:38

Europa po përballet me dy luftra të vështira pranë kufijve të saj shumë tensione që mund të dalin lehtësisht jashtë kontrollit paralajmëroi Përfaqësuesi i lartë i BE-së për çështjet e jashtme dhe të sigurisë, Josep Borrell. Komentet e tij, kryediplomati europian i bëri në fundin e Forumit të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Schuman në Bruksel, ku paralajmëroi se disa nga këto kriza mund të përshkallëzohen në një konfrontim të madh global “në një kohë kur bota është bërë multipolare dhe sistemi shumëpalësh që supozohet të ruajë paqen, është dobësuar thellësisht”. “Ne europianët po përballemi me dy luftëra brutale në afërsi të kufijve tanë dhe situata të tjera që lehtësisht mund të përshkallëzohen – në Libi, në Sahel, në Ballkanin Perëndimor, në Kaukaz, e po kështu shohim me shqetësim konfliktet në Sudan, në Detin e Kinës Jugore, apo bandat dhe kartelet e drogës në Amerikën Latine dhe Amerikën Qendrore”, tha Borrell. Ai shtoi se edhe institucionet që janë thelbi i sistemit të Kombeve të Bashkuara, si Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ), mund të dobësohen. “Nëse vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë nuk respektohen, bota do të jetë në një situatë shumë më të keqe. Dhe ne nuk do të mund t`i drejtohemi më asaj, sepse nuk do të ketë vlerë”, nënkuptoi ai. Sipas Borellit, “gjeografia është shumë e rëndësishme” dhe lufrat sot janë të gjitha të ndërlidhura. “Cdo konflikt, çdo krizë kudo prek çdo vend tjetër në botë”, u shpreh ai duke theksuar se këto situata vendosin në rrezik të mirat publike, që nga çmimet e energjisë e deri te liria e lundrimit.

Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06 22:48
Top News/ Armët bërthamore përplasin Rusinë me NATO-n…përshkallëzohen tensionet
17/06 22:35
Top Channel/ Ndryshimet e Tokës/ Bërthama rrotullohet më ngadalë, ndryshon gjatësinë e ditës me…
17/06 22:32
Top News/ Treni pasagjerëve përplaset me atë të mallrave, pesë viktima, dhjetëra të plagosur
17/06 22:03
Top Neës/ E njohu në Facebook dhe i besoi…por i kushton pasurinë dhe jetën
17/06 22:02
Top News/ Qëndroi për disa ditë në Kubë, nëndetësja ruse me armë bërthamore del nga ishulli
17/06 22:02
Top Channel/ Ligji i ri i propozuar në Irlandë ndez debat! Kritikët: Efekt shkatërrues…
17/06 21:22
Top Channel/ Sondazhi i presidencialeve: Numra rekord amerikanësh refuzojnë Biden dhe Trump
17/06 21:21
Top Channel/ Armët bërthamore, reagon Moska: Po përshkallëzon situatën
17/06 19:49
Top Channel/ Përplasje “horror” të trenave në Indi, shënohet viktima
17/06 19:42
Top Channel/ Putin i përgjigjet kërkesës së Kim Yong Un, do të vizitojë Korenë e V. pas 24 vjetësh
17/06 18:31
Top News/ Putin i shpall ‘luftë’ Perëndimit/ Presidenti rus viziton brenda javës Korenë e Veriut
17/06 17:59
Top News/ Ukraina shkatërron luftanijet e Putinit, 1/3 e flotës në Detin e Zi, jashtë funksionit
17/06 16:21
Top News/ Rusia teston durimin e NATO-s / Provokim në kufijtë lindorë, shkel hapësirën ajrore
17/06 16:16
Top News/ Si e pushtuan bandat shqiptare Skocinë/ Investigimi brenda rrjetit të ‘shtëpive të barit’
17/06 16:14
Top News/Kryeministrit i prishet avioni, merr ‘të linjës’ Ngatërresë e sikletshme mbetet i bllokuar
17/06 15:58
Top News/ Biden fushatë kundër Trump/ ‘Kërkon presidencën një kriminel i dënuar’
17/06 15:56
Top Channel/ Klienti i hedh kafen punonjëses sepse iu duk e shtrenjtë, 23-vjeçarja i thyen xhamin
17/06 15:43
Top Channel/ Përhapet trendi i ri me botoks në këmbë, reagojnë kirurgët: Rrezik serioz për shëndetin
17/06 15:38
Top Channel/ Po vjen “fundi”? Netanyahu shpërndan kabinetin e luftës!
17/06 15:06