Top Channel/ Biden autorizon 275 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën
09/12/2022 23:09

Presidenti amerikan Joe Biden autorizoi të premten një ndihmë të re ushtarake prej 275 milionë dollarësh për Ukrainën duke ofruar armë të reja kundër dronëve dhe ato të mbrojtjes ajrore, thuhet në në njoftim të Shtëpisë së Bardhë. Ndihma e re përfshin gjithashtu municion për armët e artilerisë së rëndë, “HIMARS”, të prodhuara nga kompania Lockheed Martin, automjete ushtarake “Humvee” dhe rreth 150 gjeneratorë, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë. Kjo është hera e 27-të që përdoret Autoriteti presidencial për Ukrainën, i cili lejon Shtetet e Bashkuara të transferojnë pajisje dhe armë nga rezervat e saj me shpejtësi dhe pa miratimin e Kongresit në përgjigje të një emergjence. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se pajisjet ishin "nisur" drejt Ukrainës. Por nuk ka shumë detaje për dy sisteme, ato të "armëve të mbrojtjes ajrore" dhe "sistemet kundër ajrore pa pilot", që duket se do të jenë kapacitete të reja për Ukrainën. Rritja e sulmeve me raketa të Rusisë në Ukrainë pjesërisht ka për qëllim të pakësojë arsenalin kundër ajror të Kievit dhe të arrijë dominimin ajror mbi vend, tha një zyrtar i lartë i Pentagonit në nëntor. Për t'iu kundërvënë këtyre sulmeve, Shtetet e Bashkuara kanë dërguar sisteme të sofistikuara kundërajrore “NASAMS” në Ukrainë, të cilat kanë filluar të përdoren në javët e fundit.Që nga fillimi i sulmit rus ndaj Ukrainës më 24 shkurt, të cilin Moska e quan një "operacion special ushtarak", Shtetet e Bashkuara kanë dërguar atje rreth 19.3 miliardë dollarë në ndihma ushtarake. Pamjet: AFP

Top Channel/ Protesta një javë në Francë, Kundërshtohet rritja e moshës së pensionit
31/01 22:36
Top Channel/ Eksperimenti me drogën në Kanada, s’do arrestohet kush mbanë deri në 2.5 gram
31/01 21:21
Top Channel/ Sanksionet Rusisë, në 2021 Rusia fitonte 110 milionë euro në ditë nga gazi, sot 30
31/01 21:21
Top News – Xiaomi hyn në tregun e mjeteve / Kinezët, gati për makinën e parë, kopje e McLaren
31/01 20:41
Top Channel/ Në burg për një vallzim/ Irani, çifti i të rinjve u kap duke kërcyer para një monumenti
31/01 19:04
Top News – SHBA ‘ndëshkon’ Kurtin/ Mediat serbe- Heq Kosovën nga agjenda e KiE!
31/01 18:49
Top News – Çfarë u vendos në Ambasadë!/ Hovenier zbulon bisedimet për asociacionin serb
31/01 17:29
Top News – Rusia nis bombardimet në lindje/ Ukraina në pritje të armëve perëndimore
31/01 17:21
Top News – Mbështet aplikimin e Kosovës në BE/ Parlamenti Europian vë dy kushte për Kurtin
31/01 17:13
Top News – Sot në Ukrainë, nesër në Azi! NATO ngre spektrin e aleancës Rusi-Kinë-Kore e Veriut
31/01 15:57
Top Channel/ Kupola e mbrojtjes kibernetike, Izraeli tregon si ndërtoi ushtrinë e luftës kibernetike
31/01 15:50
Top News – Mision pajtimi Ankara-Athinë/ Blinken viziton dy armiqtë aleatë
31/01 15:36
Top News – Rusia kërcënon vendet balltike!/ ‘Mos dërgoni avionë luftarakë në Ukrainë’!
31/01 15:36
Top News – Arushi Tedi në planetin e kuq! NASA na përshëndet me imazhin e jashtëzakonshëm
31/01 15:10
Top News – T’i jepet gjithçka për të mbaruar luftën! Johnson, mbështetësi më i flaktë i Ukrainës
31/01 15:10
Top Channel/ Konflikti i heshtur: Bota sytë nga Ukraina, Lindja e Mesme shpërthen sërish!
31/01 14:57
Top News – Putin ‘godet’ Britaninë e Madhe / E vetmja ekonomi që do tkurret, më keq se Rusia
31/01 14:52
Top News – I dënuar me 5 vite burg në Itali/ Arrestohet shqiptari, ra në ‘kurthin’ e policisë
31/01 14:42
Top News – U kap me drogë në makinë e shtëpi/ Pranga shqiptarit në Itali, sekuestrohen edhe para
31/01 14:42
Top Channel/ Vjen “vala e dytë”, grevat paralizojnë Francën: Macron nuk shpëton prej nesh!
31/01 14:32