Top Channel/Asambleja e NATO-s, thirrje aleatëve: Të shtojmë bashkëpunimin me Ballkanin Perëndimor!
26/05/2024 11:03

Në dritën e një shtimi të përpjekjeve të fuqive autoritare për të zgjeruar ndikimin e tyre dhe për të sifuar rendin ndërkombëtar, ligjvënësit e asamblesë parlamentare të NATO-s i bënë thirrje aleatëve të NATO-s që të rrisin bashkëpunimin me partnerët demokratikë në Ballkanin Perëndimor dhe vendet e Paqësorit. Apeli u lëshua gjatë fillimit të punimeve tre ditore të Asamblesë Parlamentare të aleancës veri-atlantike në Sofje të Bullgarisë. “Moska e përdor ndikimin e saj jo vetëm për të formësuar politikën rajonale, por për të pasur ndikim më të gjerë edhe në Evropë”, thuhet në raportin për Ballkanin Perëndimor të hartuar nga Lord Mark Lancaster. Dokumenti thekson po ashtu se një nga objektivat kryesore të Rusisë ishte "të parandalojë integrimin euroatlantik të rajonit". Në mënyrë të vecantë, Lord Mark Lancaster kërkon “ një angazhim të ripërtërirë të NATO-s ndaj Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë edhe promovimin e dialogut midis entiteteve rivale, rritjen e bashkëpunimit ushtarak dhe të sigurisë kibernetike me partnerët rajonalë dhe përforcimin e pranisë së forcave të NATO-s në Kosovë për të penguar çdo kërcënim për ripërtëritje të dhunës”. Këtë vit Asambleja Parlamentare pritet të votojë edhe për ndryshimin e statusit të Kosovës në këtë organizatë. Aktualisht parlamenti i Kosovës është anëtar vëzhgues i Asamblesë ndërsa synon të bëhet anëtarë i asociuar. Autoritetet në Prishtinë shpresojnë që Asambleja Parlamentare e NATO-s të votojë në favor të ngritjes së statusit të Kosovës në këtë organizatë, lëvizje kjo që po kundërshtohet me forcë nga Serbia, që përmes një letre u ka kërkuar vendeve anëtare të Asamblesë ta refuzojnë një gjë të tillë.

Top News/ Mickoski dorëzon emrat në Kuvend/ Prioritet i qeverisë së re, korrupsioni dhe integrimi
18/06 22:16
Top News/ ‘Mirëdita! Dober Dan’ / Daçiç kërkon anulimin e festivalit ‘të pajtimit’
18/06 14:47
Top News/ ‘Lista Serbe shfrytëzoi veriun për pastrim parash’/ Rashiç: Shumë investime, s’janë kryer
18/06 10:27
Top News/ Marrëveshja e Prespës kalon pas krahëve/ Pas 6 vitesh Athina, Shkupi ashpërsojnë retorikën
17/06 18:48
Top Channel/ Shqiptari dhe rusi bëjnë kërdinë në Greqi/ Plagosin me armë dy djemtë e pronarit
17/06 15:52
Top News/ Është ndalur kontrabanda në veri / Kosova me dorë të fortë, rriten importet me Shqipërinë
17/06 14:35
Top Channel/ Katër të vdekur dhe pesë të zhdukur brenda pak ditëve, ç’po ndodh me turistët në Greqi?
17/06 12:20
Top News/ Arrestohet shqiptari dhe rusi në Greqi/ Sulmuan me armë zjarri pronarin e një supermarketi
17/06 10:38
Top News/ Djali i Vuçiç, sherr me shqiptarët. Media kroate: U përfshi në zënkën para ndeshjes
17/06 10:24
Top News/ Serbia zbulon litium në nëntokë. Mund ta shndërrojë në lider për makinat elektrike
17/06 10:00
Top News/ Serbia, ‘aset i klasit botëror’/ Vuçiç do t’i japë leje Rio Tintos për minierën e litiumit
16/06 17:13
Top Channel/ Turizmi dëmton Greqinë/ Avokati Popullit grek: Ndalni ndërtimet për të mbrojtur natyrën
16/06 12:31
Top News/ BE i kërkon Serbisë njohjen e Kosovës/ Stano: Pa progres, s’ka anëtarësim
15/06 18:52
Top News/ Zbulohen armë në Mitrovicën e Veriut, në kërkim 2 persona
14/06 22:35
Top News/ Bletaria në rrezik, ndryshimet klimatike po vështirësojnë punën e bletërritësve
14/06 22:30
Top News/ Deklarata serbo-madhe e Vuçiç. Pse është e rrezikshme për Kosovën dhe rajonin
14/06 18:11
Top News/ Mitsotakis ‘tërmet’ në qeveri / Ristrukturim pas rezultatit në zgjedhjet evropiane
14/06 15:22
Top Channel/ Ngjarje e rëndë në Maqedoninë e Veriut! Nusja masakron për vdekje burrin dhe vjehrrin
14/06 14:03
Top News/ Dialogu Kosovë-Serbi/ Ambasadori Bajrami: Pa njohje reciproke, nuk ka normalizim
14/06 13:13
Top News/ Normalizimi nënkupton njohje! Gjermania e bën të qartë: Nuk ka rrugë tjetër
14/06 12:05