Top Channel/ Afrim Gashi zgjidhet kryetar i Kuvendit në Maqedoninë e Veriut
28/05/2024 19:53

Kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së veriut në legjislaturën e re u zgjodh një tjetër shqiptar, deputet i Koalicionit VLEN, Afrim Gashi. Ai është propozuar si kandidat nga 75 deputetë të shumicës së re. Pro tij votuan 76 deputetë, 6 kundër dhe asnjë nuk abstenoi. Gashi ishte udhëheqës i listës së deputetëve të VLEN në zonën e dytë zgjedhore dhe deri një ditë para se të zgjidhjet kryetar kuvendi ishte më krye të partisë Alternativa. . Deputetët e VLEN-it prisnin mbështetje edhe nga fronti Evropian, pas përkrahjes që opozita katër vjet më parë i kishte dhënë kandidaturës së Talat Xhaferit për kryeparlamentar, por të zgjedhurit nga radhët e këtij koalicioni të udhëhequr nga BDI braktisën sallën e Kuvendit, gjatë diskutimit të rendit të ditës. Zgjedhja e tij ndërkohë shkaktoi reagime nacionaliste nga deputetët e partisë “Levica” të cilët thanë se Maqedonia e Veriut po kosovarizohet.

Top News/ Vuçiç telefonon Macronin/ ‘Vendosni në axhendë të BE çështjen me Kosovën’
21/06 17:29
Top News/ Turistët shemben në tokë të vdekur…/Verë ferri në Greqi, 44 gradë celcius dhe zjarre
21/06 13:17
Top News/ Mitsotakis kërcënon Shkupin. Përplasja për emrin, ‘probleme në NATO dhe në BE’
21/06 10:44
Top News/ Katalanasit mbajnë premtimin/ Kërkesë qeverisë spanjolle për njohjen e Kosovës
20/06 18:34
Top News/ Qëndroni të mbyllur në shtëpi! Erdhi përvëlimi, alarm ‘i kuq’ në Serbi e Mal të zi
20/06 16:28
Top News/ Kurti e Vuçiç, takim pas një viti/ Dialogu Kosovë-Serbi, mblidhen në Bruksel më 26 qershor
20/06 16:24
Top News/ Serbia, shpresë te ekstremistët e BE. Beogradi-Dialogu me Kosovën, në gjendje kome
20/06 16:22
Top News/ Masat ikin pjesërisht e gradualisht / BE për Kosovën: Përmbushja e kërkesave jo e plotë
20/06 14:50
Top Channel/ Shpërthim i fuqishëm në Qendrën e Sportit në Cetinje, dy të vrarë dhe tre të plagosur
20/06 13:13
Top News/ Dhëndri i Trump në Serbi / Takon Vuçiçin, merr jetë projekti luksoz në Beograd
20/06 12:10
Top News/ Shtëpi bari në mes të Athinës. Policia greke arreston tre shtetas shqiptarë
20/06 11:34
Top News/ Greqia në flakë/ Era dhe temperaturat e larta shkrumbojnë vendin
20/06 10:58
Top News/ Lajçak me mandat të zgjatur deri në janar/ Kompetenca ‘shtesë’ për dialogun Kosovë-Serbi
19/06 15:11
Top News/ SHBA ndëshkon djalin e Dodik/ Ngriti rrjet përfitimi për të shmangur sanksionet e të atit
19/06 15:08
Top News/ Profesori serb akuzon Vuçiçin se donte ta vriste: Ja çfarë më propozoi por s’pranova
19/06 14:28
Top News/ Dënohet ish-ministri serb në Kosovë/ Nuk plotësoi saktë formularin e vetëdeklarimit
19/06 14:22
Top News/ ‘Grupi terrorist i Radoiçiç mbetet rrezik’/ Maqedonci: Janë të lirë dhe të organizuar
19/06 11:06
Top News/ Mickoski dorëzon emrat në Kuvend/ Prioritet i qeverisë së re, korrupsioni dhe integrimi
18/06 22:16
Top News/ ‘Mirëdita! Dober Dan’ / Daçiç kërkon anulimin e festivalit ‘të pajtimit’
18/06 14:47
Top News/ ‘Lista Serbe shfrytëzoi veriun për pastrim parash’/ Rashiç: Shumë investime, s’janë kryer
18/06 10:27