Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07/2021 22:36

Pamjet tregojnë momente nga jeta e artistes së ndjerë britanike Amy Winehouse dhe vendet që ajo frekuentonte në Camden, në veri të Londrës, në përvjetorin e 10 të vdekjes së parakohshme. Mediat në Britani thonin sot se Amy Winehouse ishte ndoshta artistja më e talentuar e gjeneratës së saj. Kjo pasi deri në kohën e vdekjes së saj më 23 korrik 2011 në moshën 27 vjeçare, ajo kishte lënë tashmë shenjën e saj të patjetërsueshme te arti e muzika, teksa kujtohej me dhimbje nga miliona njerëz në të gjithë botën. 10-vjetori i vdekjes së Winehouse gjithashtu po kujtohet me libra e dokumentare, si për rritjen e saj meteorike si artiste, ashtu dhe për vdekjen e parakohshme. Artistja e trazuar u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Londër, sipas autoriteteve prej helmimit nga alkooli. Kantautorja njihej për hitet e saj të muzikës “jazz-soul” që megjithse të errëta, kishin një audiencë universale prej natyrës se thellë shpirtërore dhe vargjeve të kulturës popullore. Winehouse është imortalizuar me një statujë jetësore bronzi në Camden të Londrës, në kohën kur do të kishte qenë ditëlindja e saj e 31-të në vitin 2014.

Top Channel/ Vdes lideri i rebelëve ELN në Kolumbi pas sulmit të ushtrisë
28/09 20:24
Top Channel/ Korea e Jugut lëshon nëndetësen raketore të prodhuar në vend, pas kërcënimeve
28/09 20:23
Top Channel/ Kreu i OBSH kërkon ndjesë për abuzimet sistematike seksuale në Kongo
28/09 20:21
Top News-La pas rolet mbretërore/ Meghan Markle heq dorë edhe nga Britania
28/09 18:47
Top News/ Frikë për atentat/Kryeministri holandez kërcënohet nga mafia
28/09 18:09
Top News-‘Më zeruan llogarinë brenda natës…’ /Fatura 1812 paundë, zemërim në rrjet kundër Nusretit
28/09 17:18
Top News – Llava vazhdon të rrjedhë… / Banorët në Las Palmas mbyllen në shtëpi
28/09 17:04
Top News – Të bllokuar 1200 metra nën tokë / Garë me kohën në Kanada për shpëtimin e minatorëve
28/09 17:00
Top News-Pas një ‘lum’ kritikash/Facebook pezullon versionin e ‘Instagram’ për fëmijë
28/09 16:29
Top Channel/Serbët duan “luftë”? Refuzojnë ofertën e KFOR-it, Sveçla: Njësitë speciale nuk largohen!
28/09 16:11
Top Channel/Scholz apo Lachet kancelari i ri? Cili do të jetë pasardhësi i kancelares Merkel?
28/09 15:50
Top Channel/ Nis “gjuetia” e gjykatëseve afgane: Vrasësit, në gjurmët e femrave që i burgosën!
28/09 15:30
Top Channel/ Gjendet “super arma” e Hitlerit: “E fshehur” në një fushë në Angli!
28/09 15:29
Top Channel/ 5 miliardë USD, Greqia blen “bishat” franceze të detit- pakt me Parisin “kundër turkut”
28/09 15:08
Top Channel/ Vuçiç falenderon protestuesit në kufi, por si e pësojnë serbët- “ia bëjnë vetes”!!!
28/09 14:49
Top Channel/ BE përplaset me SHBA-në për situatën në veri, eurodeputetët mblidhen për Kosovën!
28/09 14:19
Top Channel/ Analisti serb e pranon : “Në Jarinjë, dora e Rusisë”!
28/09 14:15
Top News – E mbuluar nga pluhuri… / Kaseta e padëgjuar e John Lennon del në shitje
28/09 12:55
Top News – Kina pa energji elektrike / 17 provinca dhe rajone në vështirësi
28/09 12:54
Top News – Të nisur drejt SHBA-së / Vazhdon kalvari i emigrantëve
28/09 12:53