Top Channel/ “10 mln euro për ‘kokën’ e Martinajt”, kush është porositësi i vrasjes, detaje të reja
22/05/2024 22:48

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga hetimet e disa prej grupeve kriminale në vend. Ervis Martinaj dhe Leonard Duka, dy prej personazheve më të bujshëm të krimit në vendin tonë nga ortakë u kthyen në armiq të përbetuar të njëri-tjetrit. Përplasja për biznesin e lojërave të fatit nga ku qarkullonin shuma të mëdha parash, i ktheu në dy armiq me përplasje të ashpra, deri në përpjekje për të eliminuar njëri- tjetrin. Kreu i klanit “Duka”, Leonard Duka pasi dështoi të eliminonte Ervis Martinajn, i zhdukur prej gushtit 2022, filloi të hakmerrej duke vrarë një nga një grupin e tij të ngushtë. Kështu dyshohet se Duka është porositësi i vrasjes së Santiago Malkos, krahut të djathtë të Martinajt. Dyshohet se Duka do të ofronte 2 milionë euro kush jepte informacion për Ervis Martinaj dhe 10 milionë euro kush e vriste. Këto shuma të mëdha parash në lojë bënë që vrasësit e botës së krimit të afrohen me klanin “Duka”, duke marrë përsipër vrasjen e Ervis Martinajt. E përfshirë në botën e krimit është edhe modelja dhe njëkohësisht ish-Miss Universe Albania,Trejsi Sejdini. Kjo për shkak se bukuroshja shqiptare e cila vitet e fundit ka jetuar mes Amerikës dhe Shqipërisë është komentuar për lidhje me Leonard Dukën. Në dosjen hetimore thuhet se Duka i la porosi një prej ushtarëve të tij, Drianto Bardhit që t’i niste 500 dollarë Trejsi Sejdinit, e cila ndodhej në Neë York. Paratë, sipas dosjes janë dërguar në emër të Drianto Bardhit dhe i ka pritur miku i modeles, fotografi Klevin Halili. Në dosje zbardhet gjithashtu dhe një udhëtim që Trejsi Sejdini ka bërë me Leonard Dukën me të cilin ka kaluar në pikën e kalimit kufitar Morinë, më 10 shkurt të vitit 2019. “Më datë 10.07.2020 Leonard Duka komunikon me Drianto Bardhi të cilit i referohet me pseudonimin “bace”, i jep porosi që të shkoj në Eestern Union dhe t’i nisë 500$ Trejsi Sejdini në Neë York. Në vazhdimësi Leonardi i shkruan që paratë t’i nisë në emrin e Klevin Halili. Drianto i dërgon fotografi të dërgesës që ka kryer, ku dallohet emri i dërguesit Drianto Bardhi dhe pritës shtetasi Klevin Halili. Referuar verifikimeve të kryera në sistemin TIMS për shtetasen Trejsi Sejdini ka rezultuar që kjo shtetase më datë 10.02.2019 ka udhëtuar bashkë me shtetasin Leonard Duka me automjetin me targa AA843VU duke kaluar në pikën e kalimit kufitar Morinë. Nga ana e Prokurorisë së Posaçme u kërkua në burimet e hapura për shtetasen Trejsi Sejdini dhe shfaqen artikuj mediatik në lidhje me faktin që kjo shtetase është lidhje e shtetasit Leonard Duka”, thuhet në dosje. Leonard Duka njihet si njeriu që ka urdhëruar dhe organizuar vrasjen e Santiago Malkos, krahut të djathtë të Ervis Martinajt. Trejsi Sejdinit i është sekuestruar dhe një automjet në atë kohë, që sot është vënë në dispozicion të Policisë Rrugore.

Top Channel/ Berisha sërish akuza ndaj Britanisë: Non-Grata pa asnjë provë
18/06 19:46
Top News/ Rrëzohet kërkesa për pezullimin e ligjit për profesionistët e lirë/ 4 padi në Kushtetuese
18/06 18:04
Top News/ Zjarr i madh në Gjirokastër, flakët i afrohen zonave të banuara
18/06 17:54
Top Channel/ Masivi shkëmbor bie mbi makinë, disa të plagosur në afërsi të Shkallës së Tujanit
18/06 17:46
Top News/ Aksident në Rrugën e Arbrit, gurët rrëshqasin nga lartësia, bien mbi makinë
18/06 17:43
Top News/ Tuneli i Llogarasë drejt hapjes. Lehtëson lëvizjen drejt jugut, bonus për turizmin
18/06 16:52
Top Channel/ Zjarr në pjesën e sipërme të Malit të Gjerë në Gjirokastër, pamje nga vendi ngjarjes
18/06 16:47
Top News/ Kryeministri Rama dhuron gjak. Fushata kombëtare e dhurimit vullnetar të tij
18/06 16:11
Top Channel/ Vapë dhe pickime/ Në qendrat shëndetësore në plazhe turistët kërkojnë ndihmë mjekësore
18/06 15:31
Top Channel/ Sindikata kundërshton Rrumbullakun! S’është dakord me formularin e vetëdeklarimit
18/06 15:28
Top Channel/ Provimi i matematikës! Matura shtetërore, 28 mijë nxënës testuan njohuritë
18/06 15:18
Top Channel/ Bashkëpunim Tirana-Porto! Veliaj pret kryebashkiakun portugez
18/06 15:16
Top Channel/ Rama dhuron gjak: Ndihmë jetike por edhe rigjenerim për ata që dhurojnë
18/06 15:15
Top News/ Komisioni antikorrupsion ‘Xhafaj’ / Shkresë institucioneve: Dërgoni ekspertët për reformat
18/06 15:14
Top Channel/ Amnistia po vazhdon/ Pas lirimit të 780 të burgosurve, 107 të tjerë kërkojnë lirinë
18/06 15:10
Top Channel/ Gjykata nuk e fal Berishën! Apeli rrëzon kërkesën. Pas 21 qershorit rrezikon mandatin
18/06 15:08
Top News/ ‘Kushtetuesja të shfuqizojë ligjin’ / Tabaku krah profesionistëve të lirë në gjykatë
18/06 14:44
Top News/ Zjarri në tregun e rrobave në Shkodër/ Tregtarët e prekur kërkojnë ndihmë nga bashkia
18/06 14:42
Top News/ Profesionistët e lirë ‘në dorë’ të Kushtetueses / Gjykata nis shqyrtimin e katër padive
18/06 14:41
Top News/ Berisha nuk del nga shtëpia/ Apeli i Posaçëm lë në fuqi masën e sigurisë
18/06 14:38