Takim në Beograd për ekonominë/ Dhomat e tregtisë të Kosovës dhe Serbisë flasin për investime
23/09/2020 12:12

Institucionet financiare amerikane nuk kanë një vlerë të saktë të investimit në Kosovë dhe Serbi, por e gjithë kjo varet nga projektet që shtetet do t’ua prezantojnë atyre. Kështu u është thënë edhe odave ekonomike në takimin e mbajtur të martën në Beograd. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi në një intervistë për Top Channel tregon se përtej projekteve që burojnë nga marrëveshja e 4 shtatorit është diskutuar për mundësitë e investimeve në sektorin e minierave dhe mineraleve, fabrikë të baterive e qendra turistike. Por, të gjitha këto investime do të ketë normë të interesit për një periudhë të kthimit. Temë e diskutimit para delegacionit amerikanë është ngritur edhe çështja e barrierave jotarifore që shteti serb i vendos ndaj bizneseve të Kosovës me rastin e eksportit të prodhimeve apo kalimit transit.

Top News – Ambasada në Izrael, Hoti i kërkon Thaçit hapjen
20/10 12:11
Top News – Marrëveshja me Serbinë/ Kosova e kushtëzon me të pagjeturit
20/10 12:08
Top News – PDIU e Vetëvendosje/ Proteste kundër vizitës së Dendias
19/10 21:54
Prishtina, taksë për makinat e huaja/ Nisma e komunës po kundërshtohet. Ahmeti: E ka edhe Londra
19/10 19:48
Top News – Eksperti për Kosovën/ `Jo ndryshimit të kushtetutës`
19/10 19:47
Top News – Karikaturat e profetit/ Reagon bashkësia islame e Kosovës
19/10 19:34
Top News – Ujdia e Washingtonit/ Hoti takim me delegacionin amerikan
19/10 19:03
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ 118 raste të reja dhe 3 viktima
19/10 16:53
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Hoti- duhet kujdes maksimal
18/10 15:16
Piktori me atelie në stadium/ Nga mirëmbajtja e fushave të gjelbra, në punën me penel
17/10 19:53
Top News – Bilanci në Kosovë/ Asnjë viktimë, 148 raste të reja
17/10 18:17
Top News – Këshilli i sigurimit/ Çfarë përmban raporti për Kosovën
17/10 12:50
Top News – Kryeministri i Kosovës/ Shkarkon krerët e doganës së tatimeve
17/10 02:04
Top News – Bilanci në Kosovë/ 104 raste të reja dhe dy viktima
16/10 19:55
Reagime kundër Lajçak/Osmani: Nuk i është dhënë përkrahja për asociacionin me kompetenca ekzekutive”
16/10 19:43
Top News – Pakti i Washington-it/ Kosova nis zbatimin e një pike
16/10 15:30
Top News – Asnjë viktime e re/ Bilanci i Covid-19 në Kosovë
15/10 17:26
Top News – Lajcak për asociacionin/ Kosova të jetë gati për kompromis
15/10 16:27
I dërguari i BE: Asosacioni, do të bëhet. Do ndërtohet sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese
15/10 15:31
Top News – Infektimet ne Kosovë/ Paralajmërohen masa të reja
14/10 19:54