“Sill një libër, merr një libër”/ Nisma në Sarandë për të nxitur leximin
24/01/2021 12:35

“Sill një libër, merr një libër” është një shtëpizë bibliotekë, një karrocë lëvizëse që do të qarkullojë në qytetin e Sarandës për të nxitur leximin dhe vëmendjen për librin. Atje qytetarët do të lenë një libër të lexuar e do të marrin një tjetër. Organizatorët ftuan që të shtohet dhurimi i librave dhe leximi në parqe. Ngjarja u bë menjëherë interesante për kalimtarët. Shtëpizat shëtitëse që planifikohet të vendosen edhe në lagje të tjera të Sarandës, në Ksamil dhe në disa fshatra mund të promovohen edhe si gjetje turistike thotë Vangjel Xhani guidë turistike me një përvojë të gjatë. Sipas bashkisë së qytetit bregdetar më 24 Janar ditën e Edukimit, Saranda zgjodhi të edukojë dëshirën për lexim si pjesë e praktikës së shumë qyteteve europiane me dëshirën që leximi të bëhet pjesë e përditshmërisë. Lëvizja “Sill një libër, merr një libër”, është e para e tri dekadave të fundit me në fokus librin dhe lexuesin dhe vjen pas një apatie të gjatë shoqëruar me braktisjen e bibliotekave dhe zbehjen kolektive të interesit për të lexuarit.

Shqiptari i parë që do shkojë në Mars/ 19-vjeçari nga Kosova që jeton në Holandë u përzgjodh nga NASA
25/02 23:03
Dita ndërkombëtare e gjuhës/ Vendi që zë gjuha shqipe në listën e gjuhëve të vjetra
25/02 19:54
“Dritë në humnerë”/ Dokumentari për Drita Çomon në kuadër të ditëve të kujtesës
24/02 20:00
Ekspozita e Maks Mitrojorgjit/ Peizazhe urbane & rurale, prek tematikat e trashëgimisë ndërtimore
23/02 19:44
Mesazhet e heronjve/ Ekspozita e organizuar nga qëndresa qytetare
22/02 19:59
Amerikani që reklamon Shqipërinë/ Blogeri Ron Tuoch: Do jetoj për një vit në mes të shqiptarëve
19/02 20:00
Gjeniu që tronditi Enverin/ Si u zbulua në vitin ‘62, 6 vjeçar që zgjidhte problema matematike
18/02 19:53
Ekspozitë për Pavarësinë/ Historia e luftës për liri e dokumentuar në foto
17/02 15:49
Libri i burgut/ Kujtesë për letërsinë e krijuar brenda mureve të burgjeve komuniste
16/02 19:53
Rikthimi i balerinit/ Igli Mezini po trajnon balerinët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
15/02 12:29
Vilson Kilica sonte në Exclusive/ Një dokumentar për veprën e mjeshtrit të pikturës
14/02 13:13
Panair shopping/ Mund të porosisni nga medikamentet deri te shërbimet mjekësore në shtëpi
11/02 20:19
Muzikanti që nuk shikon/ 18-vjeçari kompozon këngë në Gjirokastër
10/02 12:32
Surpriza e “Panair Shopping”/ Ofertë paketa anti covid me 50% dhe shërbimin e përfitoni në shtëpi
09/02 20:03
Ekspozita e parë pas pandemisë/Hapet në galerinë e arteve,i kushtohet artisteve Shqiptarë & Kosovarë
08/02 19:58
Ekspozita frymëzuar nga tërmeti/Artisti Oltsen Gripshi e realizoi pasi tërmeti i shkatërroi shtëpinë
06/02 19:56
Këndi i ri i artit në Pazar/ Gjirokastër, krijimtaria e 22-vjeçares që jeton në Itali
31/01 12:37
“Pandemia, asgjë si më parë”, libri i sociologut Gëzim Tushi
30/01 12:58
85-vjetori i Kadaresë/ Aktivitet në qytetin e lindjes
29/01 12:36
Ismail Kadare mbush 85 vjeç/ Vlerësime në ditën e lindjes së shkrimtarit të madh shqiptar
28/01 19:56