Shqipëria me “Poet Lauerat”/ I përzgjedhuri do mbajë mandatin për dy vite
05/10/2020 15:41

Shqipëria do të ketë institucionin e poetit laureat, i përzgjedhuri i së cilës do të ketë një mandat dy vjeçar. Dhe përzgjedhja do të bëhet nga njerëz të rëndësishëm te letrave. Shkrimtarë, poetë, botues etj. Ky është lajmi i festivalit letrar “Kryqat e Minaret e Ngurta” në kuadër të tetorit të librit. Qëllimi i këtij vlerësimi është ndërgjegjësimi mbi rëndësinë e leximit të poezisë. Ky çmim do t’i akordohet një personaliteti në fushën e poezisë shqipe, i cili, përgjatë një mandati dyvjeçar, do të jetë në krye të një fushate publike me në fokus poezinë shqipe. Alda Bardhyli: Ky do të jetë një muaj, i cili, për herë të pare do te shënjojë dhe një ngjarje per poezinë shqipe. Pasi për herë te parë Shqipëria, përgjatë këtij muaji do të shpallë poetin e saj laureat. Në një ceremoni të zhvilluar në hapësirat e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Komiteti Drejtues i çmimit për Poetin Laureat, shpalli 25 kandidaturat për këtë çmim. Komiteti Drejtues i këtij projekti kryesohet nga shkrimtari dhe poeti Besnik Mustafaj dhe në përbërje të tij janë: Arlinda Dudaj, Agron Gjekmarkaj, Viola Isufaj, dhe kritiku Agim Baçi. Besnik Mustafaj: Gjithmonë kam pasur bindjen se poezia shqipe është ne shumë aspekte në avantgardë të letërsisë shqipe. Ka qenë dhe vazhdon të jetë. Por njëkohësisht për arsye të historisë dhe poktikës, zhvillimit te shoqërisë shqiptare, poezia ka mbetur më në hije.

Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59
Festivali i poezisë në Sarandë/ Fituese shpallet poetja Vojsava Nelo
10/11 16:50
Rapsodët mblidhen në Lezhë/ Festivali i 11-të folklorik tipologjik kombëtar
10/11 14:05
Milan Shuflaj, studiuesi kroat që u vra se mbrojti tezën që shqiptarët janë pasardhës të ilirëve
09/11 20:02