Sa vlejti bojkoti i futbollit/ Presidenti i ligës: Duhet të vazhdojmë, por jo më me bojkot
04/01/2021 15:52

Fillimi i sezonit të ri futbollistik 2020/2021 u shoqërua nga një ngjarje e pazakontë siç ishte bojktoi për mëse dy muaj në shenjë proteste për mosreagimin e qeverisë ndaj kërkesave emergjente të sportit jo vetëm futbollit, për një paketë ligjore financiare funksionale. U duk se çështja u zgjidh pas premtimit të kryeministrit Edi Rama në takimin me presidentin e federatës shqiptare të futbollit Armand Duka, por deri në këto ditë të para të 2021 pak gjëra ndryshuan. Në një intervistë për Top Channel presidenti i Ligës Edvin Libohova tregon këndvështrimin e tij nëse bojkoti ishte diçka që dha rezultat apo jo. “Vetsakrifikimi i ligës e kreu funksionin pasi qeveria më në fund kuptoi nevojat e sportit. Disa u gjëra u bën por jo ligji i sponsorizimit që ishte më kryesori”. Po çfarë do të ndodh, përderisa një nga kërkesat kryesore të komunitetit të futbollit nuk u realizua? “Nuk e do të vazhdojmë por jo me bojkot pasi edhe bojkoti ka pasojat e veta. Këtu nuk bëhet fjalë për të zgjidhur problemet e një sezoni, por për të ardhmen”. Gjithashtu Liga Profesioniste tentoi të shesë emrin e kampionatit në edicionin e kaluar, por procesi nuk arriti objektivin gjë që bëri drejtuesit e saj të ndryshojnë formën e ofertës ndaj bizneseve. “U bë gjithçka me nxitim, tani do të fillojmë procedurat që në mars për sezonin e ardhshëm në shtator. Atëherë ishte një çmim 10.000 milion lekësh por tani që do të jetë më afatgjate oferta do të ndryshojë edhe çmimi”.

Top News – Flamuri shqiptar në mes të Beogradit/ Shqiptari nga Shkodra merr medaljen e arit
24/02 22:27
Izmir Smajlaj merr medalje ari në mes të Beogradit!
24/02 21:13
Trajneri i ri i U19/ Cungu nis seleksionimin e lojtarëve për eliminatoret e ardhshme
24/02 20:02
Shorti i kupës së Shqipërisë/ Do përballen Laçi me Partizanin dhe Teuta me Kukësin
24/02 19:26
Zyrtarizohet transferimi i Muçit/ Shkon te Legia Varshava, Tirana merr 500 mijë € & 10% të kartonit
23/02 19:56
Vllaznia barazon me Skënderbeun/ Partizani fiton me Kukësin dhe rihap garën për titull
21/02 20:10
Kampionati i peshëngritjes/ Entuziazëm për Briken Caljan në përfaqësimin e garave ndërkombëtare
21/02 20:10
Shqipëria në botërorin e skive/ Rezultate historike për kombëtaren shqiptare në Itali
21/02 19:00
Vllaznia lufton për kreun/ Ndeshja të dielën me Skënderbeun. Kukësi përballet me Partizanin
20/02 15:12
Atleti Izmir Smajlaj shpallet kampion i Ballkanit në Kampionatin Ballkanik në Stamboll
20/02 14:21
Tirana pret Teutën/ Ekipi bardh e blu është pa trajnerin Orges Shehi, i infektuar nga Covid
19/02 16:18
Anglia do luajë në Shqipëri/ Qeveria britanike e lejon të udhëtojë drejt Tiranës
18/02 12:41
Stadiumit do i ndryshohet tapeti/ Një kompani turke do zëvendësojë barin që vendosi kompania greke
17/02 16:42
Reja i çuditur nga Superiorja: Presidentët ndërhyjnë në punën e trajnerëve
16/02 15:44
Futboll/Rikthehet Champions League: Liverpool stërvitet para përballjes me Leipzig- Pa Koment
16/02 01:46
Laçi pezullon Nwabuezen/ FSHF mund ta ndëshkojë rëndë pas dhunës në fushën e ndeshjes
15/02 16:08
Kukësi-Kastrioti/ Nesër ndeshja përmbyllëse e javës së 18 të superiores
06/02 19:57
Rikthehen ndeshjet e volejbollit/ Ministria e Shëndetësisë miraton kërkesën e federatës
04/02 19:58
Kampioni i kërcimit së gjati/ Me tre muaj stërvitje mori medaljen e artë në mitingun e Vjenës
04/02 13:00
Skënderbeu në ditë të këqija/ Trajneri i ri Migen Memelli, sfidë për të ndalur rënien nga kategoria
03/02 20:11