Rikthimi i balerinit/ Igli Mezini po trajnon balerinët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
15/02/2021 12:29

Igli Mezini, balerini bashkëkohor ka vizituar Shqipërinë për një trajnim me balerinët Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Aktualisht ai po punon pranë teatrit të Lucerne, duke qenë solist aty. Sigurisht një arritje e madhe për një balerin shqiptar që fillimet I ka pasur në shkollën tonë të baletit, por që zhvillimet i ka marrë duke u perfeksionuar nëpër skenat më të mira botërore. Si ishte eksperienca jote e fundit? “Eksperiencë shumë e mirë. Mora frytet për të cilat erdha, sepse e udhëhiqja këtë work shop”. Të jesh solist në një teatër botëror,është një arritje e madhe, si ka qenë rrugëtimi deri këtu? “Nuk është e lehtë të flasësh për veten. Kam bërë shkollën e baletit në Tiranë. Më është dhënën një mundësi më shumë në Kanë të Francës, më pas në Gjermani, më pas në Francë, Kinë dhe Zvicër. Eshtë një rrugëtim me shumë ndodhi Brenda”. Nga ana tjetër ju keni qenë pjesë e kompanisë së koreografit Angjelin Preljocaj. Si ka qenë ky bashkëpunim? “Kam pasur fatin që me pjesë të ndryshme nga repertori i Angjelin Preljocaj të shkoj dhe të performoj në skena shumë të rëndësishme të botës. Më pas në një moment të caktuar m’u desh mua të vazhdoja rrugëtimin tim”.

Galeria “Artkand”, gjashtë episode, mbi 36 vepra të prezantuara dhe gjashtë shitje deri tani
11/04 13:09
Në përkujtim të Edith Durham/ Botimi i Muzeut Kombëtar në 75 vjetorin e ndarjes së saj nga jeta
09/04 20:04
112 veprat e Sali Shijakut/ Për herë të parë ekspozohen edhe 12 nudot në vizatim të piktorit
08/04 19:54
Kur Italia pushtonte Shqipërinë/ 7 prill 1939, rezistenca e vetme në Durrës dhe Shkodër
07/04 19:58
“ABC-ja”, rikthehet tek Mësonjtorja/ Në muze rikthehen edhe bankat historike. Reagimi pas protestave
07/04 15:35
“Spiderman” i Ardian Isufit/ Ekspozita, heroi i mirë është zëvendësuar nga një ujk kërcënues
06/04 15:47
Instalacioni i Oltsen Gripshit/ Titullohet “Koha” dhe është vendosur në qytetin e Durrësit
05/04 15:33
Ekspozita e fëmijëve autikë/ “Edhe unë jam një vepër arti” hapet në qytetin e Shkodrës
03/04 19:57
Ekspozita e Helidon Halitit/ Piktura, portrete dhe autoportrete të realizuara gjatë pandemisë
02/04 20:00
“Kryqëzimi i tokës” i Gurakuqit/ Regjisori i njohur vjen me botimin e ri në prozë e poezi
02/04 12:43
Përkujtohet Pjetër Gaci/ Kompozitori i njohur shkodran sot do të festonte 90 vjetorin e lindjes
31/03 19:58
Posterat e propagandës/ Studimi i Rubens Shimës për 150 posterat në kohë të ndryshme
30/03 19:57
Muze për Sterjo Spassen/ Projekt shqiptaro-maqedonas në shkollën në Pustec ku mësoi shkrimtari
30/03 12:34
Bujtinat, zgjedhje e fundjavës/ Vizitorët në fshatrat e Tepelenës dhe Përmetit
28/03 18:58
“Artkand”/ Në episodin e fundit u prezantuan 4 vepra të reja që do qëndrojnë në ankand për 1 javë
28/03 17:54
Pikëllimi dhe drita e poetëve/ Sonte në Exclusive, dy lirikët, Frederik Rreshpja dhe Fatos Arapi
28/03 09:53
Luran Ahmeti humb jetën nga Covid/ Aktori shqiptar nga Shkupi,46 vjeç, nuk i mbijetoi dot infektimit
26/03 15:34
Festivali i 11, sprova e fundit e lirisë/ Exclusive, sjell sonte rrëfimin e protagonistëve
21/03 12:14
Edicioni i 9 i ICT Awards/ Eventi mbështetet nga fondacioni “Dritan Hoxha”
20/03 12:47
Çmimet e festivalit “Moisiu on line”/ Më e mira shfaqja “Galaksia” e teatrit tonë kombëtar
18/03 19:59