Radio italo-shqiptare/ Radio e parë në kohë lufte
07/01/2021 12:31

Pushteti dhe fuqia e medias asnjëherë nuk kanë qenë të diskutueshme. Sidomos në kohëra të pazakonta, në kohë lufte, kur radio ishte e vetmja dritare informimi. Kështu lindi edhe e para radio shqiptaro-italiane. Bozzetti and Lalo, e cila filloi në Shqipërinë e viteve ’40 dhe nuk pati një vazhdimësi për shkak të kohës së trazuar. Rudin Lalo, nipi i Pandeli Lalo: Gjyshi im në vitin 1939 njihet me biznesmenin italian Lucio Bozzetti, dhe pas një njohjeje dy vjeçare arritën që në vitin 1941 të themelojnë një shoqëri tregtare italo shqiptare, ku vendosën që në emrin e kësaj shoqërie të tregtonin radio, radiomarrës dhe gramafonë. Në një kohë aspak të përshtatshme, duke pasur parasysh luftën e dytë botërore, Pandeli Lalo dhe Lucio Bozzetti në mesin e vitit 1941, ndërmorën një iniciativë të guximshme dhe risi për atë kohë duke parë nevojat e tregut dhe sfidat e asaj kohe aspak normale. Kush mund të kishte një radio në atë kohë? “Tiransit kishin një shprehje, që radio është gjysma e jetës. Duke qenë se ishte koha para televizionit kjo përbënte një pjesë elementare të jetës së atëhershme”. Radiot prodhoheshin në Itali, e mw pas stampoheshin dhe tregtoheshin këtu. Si mori fund më pas ky biznes? “Biznesi mori fund në vitin 1943, ku Lucio Bozzetti thërritet nga ushtria italiane për të marrë pjesë në luftë. Kjo radio që ju shikoni këtu e kemi marë në vitin 1990 nga një familje tiranase dhe është e vetmja që na ka ngelur si kujtim sot e kësaj ditë”.

Dita ndërkombëtare e shkrimtarëve/ Mustafaj: Një shoqëri pa ta është e varfër dhe e dëshpëruar
03/03 19:57
Presidenti Meta bën homazhe për kompozitorin e shquar shqiptar, Agim Krajka
02/03 20:29
Piktori dhe skulptori lezhjan/ Në qendër kulturore përgatit si pedagog dhjetëra nxënës
27/02 19:52
Shqiptari i parë që do shkojë në Mars/ 19-vjeçari nga Kosova që jeton në Holandë u përzgjodh nga NASA
25/02 23:03
Dita ndërkombëtare e gjuhës/ Vendi që zë gjuha shqipe në listën e gjuhëve të vjetra
25/02 19:54
“Dritë në humnerë”/ Dokumentari për Drita Çomon në kuadër të ditëve të kujtesës
24/02 20:00
Ekspozita e Maks Mitrojorgjit/ Peizazhe urbane & rurale, prek tematikat e trashëgimisë ndërtimore
23/02 19:44
Mesazhet e heronjve/ Ekspozita e organizuar nga qëndresa qytetare
22/02 19:59
Amerikani që reklamon Shqipërinë/ Blogeri Ron Tuoch: Do jetoj për një vit në mes të shqiptarëve
19/02 20:00
Gjeniu që tronditi Enverin/ Si u zbulua në vitin ‘62, 6 vjeçar që zgjidhte problema matematike
18/02 19:53
Ekspozitë për Pavarësinë/ Historia e luftës për liri e dokumentuar në foto
17/02 15:49
Libri i burgut/ Kujtesë për letërsinë e krijuar brenda mureve të burgjeve komuniste
16/02 19:53
Rikthimi i balerinit/ Igli Mezini po trajnon balerinët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
15/02 12:29
Vilson Kilica sonte në Exclusive/ Një dokumentar për veprën e mjeshtrit të pikturës
14/02 13:13
Panair shopping/ Mund të porosisni nga medikamentet deri te shërbimet mjekësore në shtëpi
11/02 20:19
Muzikanti që nuk shikon/ 18-vjeçari kompozon këngë në Gjirokastër
10/02 12:32
Surpriza e “Panair Shopping”/ Ofertë paketa anti covid me 50% dhe shërbimin e përfitoni në shtëpi
09/02 20:03
Ekspozita e parë pas pandemisë/Hapet në galerinë e arteve,i kushtohet artisteve Shqiptarë & Kosovarë
08/02 19:58
Ekspozita frymëzuar nga tërmeti/Artisti Oltsen Gripshi e realizoi pasi tërmeti i shkatërroi shtëpinë
06/02 19:56
Këndi i ri i artit në Pazar/ Gjirokastër, krijimtaria e 22-vjeçares që jeton në Itali
31/01 12:37