Profesion për të ikur në Europë / Të rinjtë në Kosovë mësojnë zanat për të marrë një vizë pune
25/10/2020 12:22

Eduard Mehmeti nga Vushtrria ka zgjedhur drejtimin profesional “Konstruksione të Thata” të Ndërtimtarisë, me qëllim të marrjes së një vize punë për në Norvegji. 18 vjeçari është në vitin e tretë, në shkollën profesionale në Skenderaj, dhe qysh në fillim e kishte të qartë synimin, se energjinë për punë do ta drejtoj jashtë vendit. Eduardi tregon se zgjodhi këtë drejtim jo vetëm pse tregu i punës është i sigurt por edhe se ndërtimtaria i ka pëlqyer çdo herë. Njëjtë sikurse Eduardi, edhe shoku i tij i shkollës nga drejtimi i “Ngrohjes dhe Klimatizimit”, Erioni po pret që me të përfunduar shkollimin të punësohet në ndonjë kompani kosovare në Norvegji. Drejtori i shkollës tregon se punësimi i madh i të rinjve kosovar në vendet e BE-së ka ndikuar që edhe kërkesa për t’u regjistruar në drejtimet profesionale të trefishohet vitet e fundit.

Top News – Podujevë e Mitrovicë, votohet për kryetarët e rinj
29/11 13:17
Top News – Polemika në Kosovë/ Për shtatoren e Skenderbeut
29/11 12:56
Top News – Nuk ka ulje në Kosovë/ 14 viktima dhe 639 raste të reja
28/11 18:17
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Top News – Kosova rrit zonat e kuqe/ 12 të vdekur, 764 raste të reja
27/11 20:12
Vaksinimi nga gripi në Kosovë/ Merren 200 mijë doza për të vaksinuar edhe të moshuarit
27/11 19:41
Top News – Përplasje për Vucic-in/ Prishtina, përgjigje Brukselit
27/11 16:38
Top News – Është `Fake News`/ Hoti- nuk kam dhënë dorëheqjen!
27/11 13:02
Top News – Bie propozimi i Thaçit/ Afati i dhomave të specializuara
27/11 12:58
379 mësues të infektuar/ Kosovë, 47 shkolla kanë kaluar në sistemin e mësimit online
26/11 19:52
Top News – Deklarata e Osmanit/ Do shfuqizoj vendime të Thaçit!
25/11 23:57
Top News – Kosovë, 13 viktima/ Covid, 609 të infektuar të rinj
24/11 21:41
Top News – Kosovë, bilanc negative/ Covid, 12 vdekje, 645 raste të reja
23/11 19:21
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ 10 të vdekur, 707 raste të reja
22/11 17:43
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rekord viktimash, shumë infektime
21/11 19:16
Top News – Rekord gjobash në Kosovë/ Nuk respektuan masat e covid-19
21/11 16:26
Top News – Eshtrat në Kizhevak/ Zbulimi falë fotove nga ajri
20/11 16:17
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak: Kyç bashkëpunimi me SHBA-në
20/11 16:16
Top News – Vjedhje spektakolare/ Grabitet banka me eksploziv
20/11 11:58
Top News – Sherr për të pagjeturit/ Rrahje në kuvendin e Kosovës
19/11 17:57