“Poeti evropian i lirisë”/ Luljeta Lleshanaku, kandidate për çmimin që jepet nga Polonia
20/01/2021 15:44

Poetja jonë Luljeta LLeshanaku, është kandidate për çmimin “Poeti Europian i Lirisë” që jepet nga vend mikpritës Polonia, po ashtu i njohur për traditën e poezisë. Kjo është hera e dytë që prej 2012, ku poetja konkurron në këtë festival. 10 vjet janë shumë apo duket sikur ka qenë dje kjo kohë? “Nuk e ndjen që 10 vjet kanë kaluar. Skam qenë në gjendje të parashikoj cfarë do të ndodhte. Konkurrenca është mes tetë shteteve. Gjermania, Norvegjia, Spanja, Ukraina, Estonia, edhe Shqipëria edhe Polonia vetë. Dhe në finale nuk ka asnjë poet gjerman, ashtu si nuk ka edhe vete polakë”. Ju jeni një ndër poetet më të përkthyera. Cfarë sfide është për një krijues të një gjuhe të vogël s shqipja, të gjejë publikun jashtë Shqipërisë. “Është me të vërtetë sfidë. Unë e quaj veten më fat. Ka qenë një rastësi që libri I m I parë është përkthyer në anglisht dhe është botuar në Shtetet e Bashkuara. Në njëfarë mënyre kur e njeh këtë mangësi, duhet të krijosh politika të tilla që të mbështesësh letërsinë tënde”. Lleshanaku vecon poemën “ujë dhe Karbon” si më simboliken kushtuar lirisë. “Sigurisht tema e letërsisë politike nuk është asgjë e re për lexuesin e evropës lindore, sepse është një pjesë që e kanë nën lëkurë. Tjetër temë është liria artistike dhe tjetër temë iluzioni si formë e lirisë”. Në jurinë e çmimit të “Poetit Europian të Lirisë” të kryesuar nga Krzysztof Czyżeëski është anëtare dhe nobelistja në letërsi Olga Tokarczu

ArtKand, emisioni më i ri i artit/ Një galeri e re televizive cdo të shtunë në ekranin e Top Channel
05/03 20:11
Pikturat për “mësuesin e sakrificës” konkursi për 7 marsin. Si shohin nxënësit mësuesit e tyre
04/03 19:58
Dita ndërkombëtare e shkrimtarëve/ Mustafaj: Një shoqëri pa ta është e varfër dhe e dëshpëruar
03/03 19:57
Presidenti Meta bën homazhe për kompozitorin e shquar shqiptar, Agim Krajka
02/03 20:29
Piktori dhe skulptori lezhjan/ Në qendër kulturore përgatit si pedagog dhjetëra nxënës
27/02 19:52
Shqiptari i parë që do shkojë në Mars/ 19-vjeçari nga Kosova që jeton në Holandë u përzgjodh nga NASA
25/02 23:03
Dita ndërkombëtare e gjuhës/ Vendi që zë gjuha shqipe në listën e gjuhëve të vjetra
25/02 19:54
“Dritë në humnerë”/ Dokumentari për Drita Çomon në kuadër të ditëve të kujtesës
24/02 20:00
Ekspozita e Maks Mitrojorgjit/ Peizazhe urbane & rurale, prek tematikat e trashëgimisë ndërtimore
23/02 19:44
Mesazhet e heronjve/ Ekspozita e organizuar nga qëndresa qytetare
22/02 19:59
Amerikani që reklamon Shqipërinë/ Blogeri Ron Tuoch: Do jetoj për një vit në mes të shqiptarëve
19/02 20:00
Gjeniu që tronditi Enverin/ Si u zbulua në vitin ‘62, 6 vjeçar që zgjidhte problema matematike
18/02 19:53
Ekspozitë për Pavarësinë/ Historia e luftës për liri e dokumentuar në foto
17/02 15:49
Libri i burgut/ Kujtesë për letërsinë e krijuar brenda mureve të burgjeve komuniste
16/02 19:53
Rikthimi i balerinit/ Igli Mezini po trajnon balerinët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
15/02 12:29
Vilson Kilica sonte në Exclusive/ Një dokumentar për veprën e mjeshtrit të pikturës
14/02 13:13
Panair shopping/ Mund të porosisni nga medikamentet deri te shërbimet mjekësore në shtëpi
11/02 20:19
Muzikanti që nuk shikon/ 18-vjeçari kompozon këngë në Gjirokastër
10/02 12:32
Surpriza e “Panair Shopping”/ Ofertë paketa anti covid me 50% dhe shërbimin e përfitoni në shtëpi
09/02 20:03
Ekspozita e parë pas pandemisë/Hapet në galerinë e arteve,i kushtohet artisteve Shqiptarë & Kosovarë
08/02 19:58