Piktura me pallatet që nuk janë më/ Ekspozitë e piktorit nga Shijaku, Ermir Llaftiu
29/09/2020 12:24

Në galerinë e arteve pamore të qytetit bregdetar të Durrësit vijon të jetë e hapur ekspozita “Shtegtimi i gjethes” e piktorit Ermir Llaftiu. Kjo është ekspozita e parë personale e piktorit nga Shijaku që sjell ngjyrat e vjeshtës dhe natyrës urbane e rurale në 78 punime të realizuara në vaj. “Shtegtimi i gjethes ka të bëjë me një moment poetik dhe personal. Kam një poezi “Vdekja e gjethes” dhe që të ofron atë momentin e shkëputjes së gjethes dhe një krahasim me nxjerrjen e një pikture, që shkëputet nga ti dhe merr rrugën e vet”. I diplomuar për art konceptual në Universitetin e Arteve të Bukura në Tiranë, piktori vjen përballë artdashësve durrsakë me peizazhe klasike dhe natyra të qeta, të realizuara gjatë dy viteve të fundit. “Kisha nevojë për të vënë ngjyra në telajo dhe peneli sikur nuk më plotësonte. Spatula të bën më energjik, më të fuqishëm. Me penel je shumë i kujdesshëm dhe shpesh merresh me detaje që janë ndonjëherë të panevojshme. Mendoj që është më efikase.”

Muzikë në ditët e pandemisë/ Interpretojnë në rrugë për “të kompensuar pagën”
02/12 19:59
Rikthehet reporteri i luftës/ Pas 30 vitesh kërkon personazhet që i takoi gjatë vizitës në Shqipëri
02/12 19:58
Flamuri i pavarësisë/ E mabesa: Spiridon Ilo e solli nga Bukureshti, historianët ta mbyllin këtë debat
01/12 19:53
Përmendore të re heroit kombëtar/ Agim Rada premton se do t’ia dhurojë “Skënderbeun” Prizrenit
01/12 19:51
4 vjeçarja që imiton VIP-at/ Marge, pëlqen fotot dhe modën
30/11 19:49
Shuhet Lumturi Blloshmi/ Piktorja e njohur ishte prekur nga Covid-19
27/11 19:36
Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39